Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

'BEZPIECZNE WAKACJE 2019'

Dodał: Milena Data: 2019-06-21 17:08:33 (czytane: 2221)

Rozpoczynający się okres wakacji to okres urlopów, kiedy chętnie wyjeżdżamy wypoczywać poza miasto. Sprzyjają temu lato - słońce, lejący się żar z nieba. Wówczas brzegi jezior, rzek, stawów, glinianek i morza licznie zaludniają się amatorami wodnych kąpieli. Nie wszyscy jednak wiedzą jak należy się zachować nad wodą - świadczą o tym statystyki.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójCorocznie woda pochłania wiele ludzkich istnień. W 2018 roku utonęło 545 osób, z czego 214 osób w okresie wakacyjnym. W okresie 1-16 czerwca br. odnotowano 56 utonięć. Tragedie te spowodowane są  najczęściej brawurą, beztroską i lekkomyślnością ludzką. Szczególny wymiar mają te, w których giną dzieci. Pozostawiane najczęściej bez należytej opieki osób starszych, nie do końca zdają sobie sprawę z konsekwencji swoich zabaw i tego co robią. A te niekiedy są tragiczne w skutkach.

Oto kilka rad, dzięki którym być może uda się uniknąć choć niektórych tragedii:

    1. Pływać należy tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie znajduje się ratownik WOPR. Nie wolno pływać w miejscach, w których kąpiel jest zakazana - o fakcie tym najczęściej informują znaki i tablice. Nie wolno także pływać w pobliżu urządzeń  i budowli wodnych.
    2. Należy bezwzględnie przestrzegać regulaminu kąpieliska, na którym się znajdujemy oraz uwag i zaleceń ratownika WOPR.
    3. Nie należy wchodzić do wody, której temperatura wynosi poniżej 140C; optymalna temp. wody do kąpieli wynosi 22 – 250C.
    4. Nie wolno pływać podczas burzy, mgły oraz podczas gdy wieje porywisty wiatr.
    5. Nie wolno skakać rozgrzanym do wody. Przed wejściem do wody należy schłodzić całe ciało wodą - unikniemy wówczas wstrząsu termicznego, którego skutki mogą być tragiczne.
    6. Nie należy pływać w miejscach, gdzie znajduje się dużo wodorostów lub tam, gdzie występują zawirowania wody lub zimne prądy.
    7. Nie wolno skakać do wody w miejscach nieznanych. Może to skończyć się kalectwem, a nawet śmiercią. W takich miejscach absolutnie zabronione są skoki na tzw. „główkę”.
    8. Nigdy nie wolno pływać po spożyciu alkoholu.
    9. Nie wolno wypływać w głąb jezior, rzek czy zbiorników wodnych na materacach, małych pontonach, kołach ratunkowych oraz innych środkach pływających, które są mało stabilne, gdyż większa fala czy silniejszy wiatr może doprowadzić do wywrotki.
    10. Kąpiąc się w kąpieliskach należy zwracać uwagę na osoby kąpiące się obok nas. Może się okazać, że ktoś potrzebuje właśnie pomocy. Jeśli nie będziesz mógł sam mu pomóc – zawiadom innych.
    11. Nie należy przeceniać swoich możliwości i umiejętności pływackich. W przypadku wystąpienia bolesnego skurczu mięśni należy zachować spokój i położyć się na plecach – ból powinien minąć.

Te kilka powyższych zasad powinno wystarczyć, aby bezpiecznie spędzać upalne wakacyjne dni nad wodą.

Apelujemy do Państwa, aby zwracać szczególną uwagę na to, co robią nasze dzieci, gdzie spędzają wolny czas. Nie pozostawiajmy ich bez należytej opieki. Pozwoli to na pewno w znacznym stopniu zapobiec wielu tragediom.

Komenda Powiatowa
Państwowej Straży Pożarnej
w Busku-Zdroju

Zobacz także

Dobra wiadomość! Góry Świętokrzyskie nam urosły!

Dodane: 2019-11-19 13:36 - Komentarze  (1)  czytane (405)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.231.21.123

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Wygraj zabieg w Studio Urody Perfect!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zmiana czasu na zimowy - będziemy spać o godzinę dłużej

W nocy z soboty na niedzielę (26/27 października) przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu, z 3.00 na 2.00 w nocy. Co oznacza, że śpimy...