Strona startowa

Wiadomości - Polityka

Budżet Województwa Świętokrzyskiego przyjęty

Dodał: Milena Data: 2016-01-02 10:05:33 (czytane: 31711)

Obradujący po raz ostatni w tym roku, radni Sejmiku Województwa, przyjęli Budżet Województwa Świętokrzyskiego na rok 2016 oraz Wieloletnią Prognozę Finansową Województwa Świętokrzyskiego na lata 2016-2043.

Biuro Nieruchomości MODERN s.c. - mieszkania, domy, działki
www.modernbroker.pl,nieruchomości, mieszkania, domy działki,na sprzedaż, do wynajęcia, mieszkanie, dom działka,sprzedam, kupię, zamienię, wynajmę, Busko,Pińczów, Jędrzejów, Staszów, Kazimierza, powiat buski,pińczowski, jędrzejowski,staszowski,kazimierski,włoszczowski

ul. Partyzantów 112. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójApelowali oni również do Ministra Finansów o zwiększenie kwoty rezerwy celowej przeznaczonej na dotacje dla Samorządu na remont i budowę dróg.

Sesja rozpoczęła się od wspólnego zaśpiewania kolędy "Pójdźmy wszyscy do stajenki" przez radnych, przy fortepianowym akompaniamencie radnego Leszka Wawrzyły.

Po tej miłej chwili nastąpiły dwie kolejne. Pierwszą z nich było podziękowanie za współpracę przez ostatnie dwie kadencje, byłemu Wojewodzie Świętokrzyskiemu, Bożentynie Pałce - Korubie. Podziękowania w imieniu Sejmiku składał przewodniczący Arkadiusz Bąk, a w imieniu Zarządu Województwa, marszałek Adam Jarubas.

- Dziękujemy za współpracę, która odbywała się w ciągu ostatnich lat i zawsze była współpracą merytoryczną i konkretną. Jesteśmy wdzięczni za tworzenie dobrego klimatu dla rozwoju województwa świętokrzyskiego - powiedział Arkadiusz Bąk.

- Serdecznie dziękuję, jestem bardzo wzruszona i czuję, że te 8 lat spędzonych na stanowisku wojewody było czasem owocnym - powiedziała Bożentyna Pałka Koruba, która złożyła również życzenia noworoczne wszystkim zgromadzonym.

Marszałek Adam Jarubas podziękował też za wieloletnią pracę Tadeuszowi Karwacie - Prezesowi Zarządu Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz.

budzet.jpg

Najważniejszymi punktami merytorycznymi obrad były rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie uchwalenia Budżetu Województwa Świętokrzyskiego na 2016 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2016-2043.

Dochody Budżetu Województwa w 2016 roku ustalono na 513 963 874,30 zł, a wydatki na kwotę 548 668 426,02 zł. Oznacza to deficyt w kwocie 34 704 551,72 zł, który zostanie pokryty z kredytu i wolnych środków. Projekt Budżetu na 2016 rok przedstawiła Maria Fidzińska - Dziurzyńska, Skarbnik Województwa Świętokrzyskiego.

- Budżet na 2016 rok jest skromniejszy niż ten ubiegłoroczny, ale nadal jest to budżet prorozwojowy. Trudność w skonstruowaniu budżetu na 2016 rok polega przede wszystkim na niższych wpływach z Budżetu Państwa na remonty i utrzymanie dróg w związku ze zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - powiedziała Maria Fidzińska - Dziurzyńska.

- W przyszłorocznym budżecie musimy zabezpieczyć środki na realizację zadań wieloletnich, trwałość projektów z poprzedniej perspektywy oraz na wkład własny na zadania z perspektywy unijnej na lata 2014-2020 oraz realizację zadań własnych Samorządu - dodała Skarbnik Województwa.

Za cele polityki budżetowej województwa, zgodnie z tym dokumentem, uznaje się:

- Program inwestycyjny na lata 2016-2023 czyli wprowadzenie kluczowych zadań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 na podstawie podpisanego Kontraktu Terytorialnego Województwa Świętokrzyskiego oraz dokumentów Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020,

- Program odbudowy nadwyżek operacyjnych czyli dążenie do przewagi dochodów bieżących nad wydatkami bieżącymi, co da zdolność do utrzymywania wysokiego potencjału absorpcji środków europejskich,

- Program zarządzania długiem

Jak podkreślała Maria Fidzińska - Dziurzyńska, w obliczu pojawiających się trudności w sferze prawnej i gospodarczej dla Samorządu województwa, konstrukcja budżetu na 2016 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2016 - 2043 oparta została na fundamencie gwarantującym zapewnienie realizacji zadań priorytetowych dla rozwoju województwa, w tym poprawę infrastruktury, zadań z zakresu ochrony zdrowia, rolnictwa i wspierania rozwoju zawodowego społeczeństwa i poprawy sytuacji na rynku pracy. Zabezpieczone zostaną również środki na współfinansowanie programów operacyjnych z udziałem środków UE na lata 2014 - 2020 w ramach wdrażania zadań Europejskiego Funduszu Socjalnego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

budzet1.jpg

Zarówno Komisja Budżetu i Finansów Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, jak i Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały budżetowej, Wieloletniej Prognozy Finansowej. Raport z posiedzeń komisji Sejmiku przedstawiła Bogusława Wypych, przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów Sejmiku Województwa.

- Zawsze, ilekroć prezentujemy ten dokument, cytuję słowa, że "układanie budżetu to umiejętne rozłożenie rozczarowań". Musimy spojrzeć na ten budżet po gospodarsku. Nigdy nie wydajemy czegoś, czego nie mamy i tak jest skonstruowany ten dokument. Mamy mniejsze wpływy ze środków unijnych, bo taka jest dynamika programowania - jedna perspektywa się zakończyła, zaczynamy kolejną, w ramach której w następnych latach środki zapewne będą większe. Jest to budżet przejściowy, ale przede wszystkim odpowiedzialny. Trzeba podkreślić, że mamy 3. miejsce w kraju jeżeli chodzi o stosunek wydatków na inwestycje, które będą wysokie. Ten budżet daje szansę na realizację wszystkich naszych zadań - mówił podczas dyskusji marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

- Będzie to skromniejszy budżet niż ubiegłoroczny, ale nie oznacza to, że nasze wysiłki na inwestycje będą mniejsze. W przyszłorocznym budżecie będziemy mieć aż 262 mln złotych na inwestycje drogowe i będzie to jego największa pozycja. Kontynuujemy to, co rozpoczęliśmy w przyszłym roku - ocenił budżet wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Jan Maćkowiak.

Radni Sejmiku przyjęli obie uchwały.

Kolejnym punktem obrad było przyjęcie apelu do Ministra Finansów o zwiększenie kwoty rezerwy celowej przeznaczonej na dotacje dla Samorządu Województwa Świętokrzyskiego na dofinansowanie budowy, przebudowy, remontu, utrzymania, ochrony dróg wojewódzkich i zarządzania tymi drogami.

„Sejmik Województwa Świętokrzyskiego dostrzega trudną sytuację w finansowaniu infrastruktury drogowej na terenie województwa świętokrzyskiego w tym kwestii finansowania budowy, remontów, utrzymania, ochrony dróg wojewódzkich i zarządzania tymi drogami. Zgodnie z informacją Wojewody Świętokrzyskiego w sprawie utworzenia w budżecie państwa na 2016 rok rezerwy celowej przeznaczonej na dotacje dla województw na dofinansowanie budowy, przebudowy, remontu, utrzymania, ochrony dróg wojewódzkich i zarządzania tymi drogami Samorząd Województwa Świętokrzyskiego otrzyma kwotę 15.736.821,00 zł. W roku 2015 Województwo Świętokrzyskie otrzymało dotację w kwocie 21.649.414,00 zł. Z powyższych danych wynika, że dotacja na rok 2016 będzie niższa od kwoty przyznanej na 2015 rok o kwotę 5.912.593,00 zł. Obniżenie poziomu finansowania uniemożliwi wykonanie niezbędnych remontów dróg i spowoduje większe zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego” – piszą radni w swoim apelu, który został przyjęty jednogłośnie.

Podczas sesji radni przyjęli również raport z realizacji "Programu małej retencji dla województwa świętokrzyskiego" za lata 2013-2014. Wybrano również biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego Województwa Świętokrzyskiego za 2015 rok.

Radni postanowili przyjąć również apel o konieczności umożliwienia wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, szpitali z terenu województwa świętokrzyskiego, posiadających odziały kliniczne.

Źródło: http://www.sejmik.kielce.pl

Reklama.

Tagi: budżet   województwo świętokrzyskie   sesja  

Zobacz także

Józef Cepil dyrektorem Świętokrzyskiej ARIMR

Dodane: 2018-07-28 10:01 - Komentarze  (0)  czytane (8519)

TAGI: Józef Cepil, Józef Cepil dyrektorem Świętokrzyskiej ARIMR, ARiM, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji RolnictwaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.226.58.177

Lakiesha (2017-03-17 10:07:49)

I hate my life but at least this makes it beelbara.

:) (2016-01-12 22:46:04)

a gdzie nagroda dla hodowców pcheł we wsi twojej marszałku?

:) (2016-01-12 22:44:31)

i tak wielka kupa gnoju... marszałeczek rozrzuci !! chłopak zaprawiony w tej robocie. a i braciszek pomoże. ..

tak, masz rację debilu... (2016-01-04 19:45:41)

od 1990 to tylko 26 lat...
dla historyków to jedno pokolenie, a Ty się jeszcze nie zdążyłeś restrukturyzować i żyjesz w tamtym swiecie...

(2016-01-04 16:55:42)

36 lat transformacji 1980 r. to stan wojenny debilu i PZPR.

buski PKS? (2016-01-04 10:37:47)

powinien wcześniej odejść w nieznane...
Tak jak odeszli: POM, BPB, TRANSBUD, STW, Rejon Dróg, i wiele innych.....
Jeżeli są winni to najbardziej Związki Zawodowe, które nie zauważyły zmiany ustroju.
Trzeba było ograniczyć koszty zmniejszając załogę i majątek niepotrzebny w działalności i jakoś zaciskając pasa może by się trwało....
Firmy o podobnym charakterze przecież jakoś działają.....
Nie są im potrzebne kilkupiętrowe biurowce urzędników ...
Nie mają hektarów opodatkowanych placów...

Oj, niektórym się jeszcze marzy głęboki socjalizm z wszystkimi apanażami ...
Dla przypomnienia mamy 2016 rok, 36 lat po transformacji ...

(2016-01-03 18:35:32)

" Miałeś chamie złoty róg"...

(2016-01-03 13:57:38)

to ten psl jeszcze przy jakiejś władzy jest????muszą się jeszcze nachapać,póki mają okazję...

(2016-01-03 10:37:00)

najgorsze co może spotkać każdy kraj i jego obywateli to wewnętrzny zielony pasożyt
co niszczy od środka :(

realista do XXX (2016-01-02 23:33:29)

Przecież on nie żyje.

Po przeczytaniu jego biogramu stwierdzam, iż wygląda na to, że był zacnym człowiekiem.
Polecam także uwadze czytelników - zwłaszcza młodszych jego brata, Piotra.

XXX (2016-01-02 19:53:29)

Nie żyje Roman Bartoszcze. - Prawdziwy działacz prawdziwego PLs-u

filip (2016-01-02 15:49:18)

dostanie jarubas piniadze jak sie zdziwi jak rzadzil razem z po to rozdawal wszystko swoim znajomkom a teraz to bidok bez kasy poszedl na margines elity oj ciezko odejsc od koryta a krystianek posel probowal bronic demokracji czy janka burego oj nie obroni zaraz ziobro z kaminiskim wezma sie do robot ciazkie czasy nadchodza dla aferzystow ktorzy pozamiatali gro spraw pod dywan

ponton (2016-01-02 14:23:24)

Co tak cicheńko na temat mostu przez Wisłę w Nowym Korczynie-przecież to była sztandarowa inwestycja PSL . Takie promy jak ten w Nowym Korczynie funkcjonują jeszcze w kraju Krasnojarskim na Syberii. PIS złapie ten temat i pokaże Wam jak się załatwia takie sprawy

:) (2016-01-02 14:04:14)

szpitalik buski rozłożyli na amen. starostko, dyrektorki szpitalne i firmy współpracujące. niestety, przyjdzie wam zwrócić. z gardeł się wam wyjmie.

do mieszkaniec buska (2016-01-02 13:30:52)

Masz rację - zrujnowanie buskiego PKS kładzie się cieniem na postaciach wielu ówczesnych prominentów także na pani K.

realista (2016-01-02 13:04:26)

Trzecim miejscem pod względem inwestycji się chwalą. A dlaczego Adaś nie chwali się, które ma miejsce nasze województwo we wzroście gospodarczym czy w bezrobociu (które na obszarach wiejskich i tak jest zaniżone)?

Zresztą, nie ilość i wartość inwestycji są ważne, a ich celowość.

do :) (2016-01-02 12:23:01)

Nie wykluczone też, że wcześniej odwiedzili Morawicę i tamtejsi spece im coś ciekawego przepisali :)

:) (2016-01-02 11:59:38)

jakie spojrzenia uduchowione. wizje mają? marychę zapalili?

mieszkaniec Buska (2016-01-02 10:06:45)

Pani Korubowa niech się fotografuje na tle zrujnowanego buskiego PKS-u . To jej zasługa i PSL-u.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na seans Planeta Singli 2
Konkurs zakończony: Koncert Beaty Kozidrak & Bajm
Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach

wloszczowa24.pl poleca

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Ogłoszenia

Dodano: 2019-01-21 00:29:43

Szukam mieszkania lub domu

Dodano: 2019-01-20 22:44:22

PEUGEOT 307 OXYGEN

Dodano: 2019-01-20 20:45:03

Kosmetyczka - manikiurzystka

Dodano: 2019-01-20 19:43:48

Szukam

Dodano: 2019-01-20 19:37:34

Pole na sprzedaz

Dodano: 2019-01-20 19:34:57

Poznam panią w wieku 50-60lat

Dodano: 2019-01-20 18:33:10

Sprzedam Prosięta

Dodano: 2019-01-20 18:22:03

DZIAŁKA BUDOWLANA

Dodano: 2019-01-20 17:23:12

poznam

Dodano: 2019-01-20 16:57:25

Amica lodowko zamrazarka