Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Chmielnickie Jarmarki Kulturalne 2022

Dodał: Marta Data: 2022-06-14 11:22:11 (czytane: 5063)

Spotkania autorskie, koncerty i warsztaty artystyczne - to tylko niektóre z atrakcji, które odbędą się podczas Chmielnickich Jarmarków Kulturalnych w weekend 18 - 19 czerwca. Dobra zabawa oraz kulturalne przeżycia gwarantowane. To będzie weekend pełen wrażeń w Chmielniku.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój Zobacz

W synagodze i na rynku

Motywem przewodnim pierwszego dnia festiwalu będzie dorobek mniejszości narodowych i etnicznych, ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej oraz… łemkowskiej. Tradycyjne „Szalom na Wspólnej” zacznie się bowiem od spotkania autorskiego ze Stanisławem Krycińskim, historykiem, krajoznawcą i autorem monumentalnej trylogii „Łemkowszczyzna”. Wydarzenie w sali konferencyjnej OEM „Świętokrzyski Sztetl” rozpocznie się o godz. 14:00.

W tym samym czasie (godz. 14:00) przestrzeń dookoła chmielnickiej synagogi posłuży za miejsce warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży. Ich zadaniem będzie wykonanie obrazów przedstawiających macewy oraz odwzorowanie żydowskich inskrypcji. O stronę artystyczną warsztatów zadba Wojciech Książek, lokalny malarz-plastyk, który wytłumaczy uczestnikom zajęć znaczenie symboli umieszczanych na żydowskich płytach nagrobnych.

 O godz. 15:30 na chmielnickim rynku odbędzie się rozstrzygnięcie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”. W uroczystej gali wezmą udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, ich rodzice i nauczyciele. Dodatkową atrakcją będzie występ Ewy Lubacz z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego w Kielcach. Aktorka zaprezentuje program pt. „Opowieści chasydzkie”.

O godz. 16:30 ze sceny na chmielnickim rynku popłyną dźwięki najpiękniejszych piosenek żydowskich, a to za sprawą Przeglądu Piosenki Klezmerskiej im. Leopolda Kozłowskiego. Występujących oceni jury, na czele którego stanie córka „Ostatniego Klezmera Galicji” - pani Marta Kozłowska-Woźniak.

Przegląd Piosenki Klezmerskiej będzie wstępem do najważniejszego wydarzenia tegorocznej odsłony „Szalom na Wspólnej”. Gwiazdą wieczoru będzie Izabela Szafrańska z zespołem. Początek koncertu o godz. 19:30.

Zainteresowania muzyczne Izabeli Szafrańskiej są wielostylowe. Na co dzień wykonuje muzykę świata (folk music, muzyka żydowska, sefardyjska, bałkańska i romska), śpiewając w kilku językach: polskim, hebrajskim, ladino, jidysz, romskim, hiszpańskim i angielskim. W marcu 2022 roku  wokalistka wydała  kolejną płytę z muzyką żydowską "Żydowska ulica/Jewish street". Na projekt „ŻYDOWSKA ULICA/JEWISH STREET”  składają się pieśni żydowskie, sefardyjskie, utwory z getta i o tematyce wojennej m.in.: Hava Nagila, Dona Dona, Shalom aleichem, Rebeka, Warszawo ma i wiele innych.

Zwieńczeniem pierwszego dnia Chmielnickich Jarmarków Kulturalnych będzie występ zespołu Old Timers, który o godz. 20:40 zaprosi wszystkich chmielniczan oraz przybyłych gości do wspólnej zabawy tanecznej.

W sobotę 18 czerwca wstęp do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku będzie bezpłatny. Na zwiedzających czekają ekspozycja stała z jedyną na świecie szklaną bimą, a także dwie wystawy czasowe. Na babińcu chmielnickiej synagogi można oglądać wystawę „Jestem stąd. Polska wielu narodów”, która przybliża dzieje i kulturę mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących współczesną Polskę, zaś na parterze są prezentowane prace plastyczne zgłoszone na X edycję konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”.   

Rozrywkowa niedziela

Atrakcji nie zabraknie również drugiego dnia Chmielnickich Jarmarków Kulturalnych. Niedzielny program zacznie się o godz. 15:00 barwną i rozśpiewaną paradą mażoretek i Młodzieżowej Orkiestry Dętej, która okrąży miejski rynek. Po zakończeniu przemarszu, odbędą się występy młodych artystów z Chmielnickiego Centrum Kultury.

O godz. 16:00 rozpocznie się niezwykle apetyczny konkurs w jedzeniu pierogów na czas. W rywalizacji może wziąć udział każdy „pierogożerca”. Po uczcie dla ciała rozpocznie się uczta dla ducha. Na chmielnickiej scenie zaprezentują się kolejno: Antony Esca – reprezentant sceny rap młodego pokolenia, Mateusz Mijal – pochodzący z Jasła wokalista i kompozytor, zespół „Teraz My!” grający muzykę  z pogranicza folku i dance, a także cover band „Biała Armia”, która wykonuje największe przeboje zespołu „Bajm”.
Przez cały czas trwania Chmielnickich Jarmarków Kulturalnych będzie można skorzystać także z innych atrakcji. W pobliżu rynku staną stoiska handlowe, oferujące rękodzieło, lokalne przysmaki oraz pamiątki. Na szczególną uwagę zasługuje stoisko przygotowane przez Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w gminie Chmielnik. W czasie trwania imprezy nasi goście będą sprzedawać przygotowane przez siebie wypieki. Odbędzie się również zbiórka charytatywna na rzecz Ukrainy.

Z myślą o najmłodszych uczestnikach wydarzenia przygotowano strefę zabaw, w której znajdą się m.in. popularne dmuchańce. Na ulicach miasta staną także zabytkowe auta, które z pewnością przyciągną uwagę miłośników motoryzacji.

Zapraszamy!

Reklama.

Tagi: Chmielnik   Jarmark w Chmielniku   Sztetl Chmielnik  

Zobacz także

Weekend w regionie - sprawdź co będzie się działo!

Dodane: 2022-08-13 18:00 - Komentarze  (3)  czytane (130526)

TAGI: wydarzenia, atrakcje w świętokrzyskim, co robic w weekend?, świętokrzyskieKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.197.230.180

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Dom Kultury we Włoszczowie

Wiśniowa 19, 29-100 Włoszczowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej

Oferty sponsorowane

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Ogłoszenia

Dodano: 2022-08-17 21:16:55

MALINY

Dodano: 2022-08-17 18:55:50

Zatrudnię pracowników budowlanych

Dodano: 2022-08-17 18:54:27

Przyjmę do zbioru owoców

Dodano: 2022-08-17 18:06:00

Opiekunka do dziecka

Dodano: 2022-08-17 17:58:51

szukam pracy

Dodano: 2022-08-17 17:58:32

Bilety na Świętokrzyską Galę Kabaretową Kielce Kad...

Dodano: 2022-08-17 16:56:19

Szukam pracy

Dodano: 2022-08-17 16:18:52

Kupię czosnek Harnas pow.4.5

Dodano: 2022-08-17 14:58:49

Prowadzenie punktu opłat

Dodano: 2022-08-17 14:43:07

Naprawa przedsionki campingowe, szycie pokrycia na...