Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Dymarki świętkrzyskie w Nowej Słupi - program imprezy

Dodał: Milena Data: 2018-08-06 10:41:03 (czytane: 20185)

Już niedługo, w dniach 11-12 sierpnia 2018 roku po raz 52. zapłoną słynne Dymarki w Nowej Słupi.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój



Organizatorami wydarzenia oprócz Gminy Nowa Słupia będzie Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatu Kieleckiego, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego i Lokalna Organizacja Turystyczna Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża.

dymarki.jpg


Tegoroczne Dymarki zostaną poprzedzone jak w roku ubiegłym Dymarkowymi Biegami Górskimi, które zaplanowane zostały w dniach 4-5 sierpnia.

Będą to:

a)  Bieg Emeryka – 5 km – na trasie Huta Szklana – Święty Krzyż – Nowa Słupia

b) Dycha Hutnika – 10 km – na trasie Nowa Słupia – Święty Krzyż – Trzcianka – Nowa Słupia

c) Świętokrzyski Półmaraton Niepodległości – 21,5 km – na trasie Witosławice – Nowa Słupia

Oczywiście podczas 52. Edycji Dymarek nie zabraknie popularyzacji rodzimej kultury ludowej. Podczas Dymarek odbędzie się Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej z udziałem prawie 100 podmiotów z województwa świętokrzyskiego (soliści, KGW, zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca, kapele), dla których przygotowana zostanie specjalna scena, wokół której odbywał się będzie kiermasz twórców ludowych oraz konkurs malarski i rzeźbiarski. Nie zabraknie gwiazd muzyki pop, dla których powstanie tradycyjnie duża scena pod lasem. Podczas 52. Gwiazdami tegorocznych Dymarek będą zespoły: Dżem, Sławomir, Power Play, Tacy Sami, Pozytywnie Nakręceni i wiele, wiele innych.

Program imprezy:

Sobota 11.08.2018r.
16:00 – Oliwia Ozga
16:10 – Gabrysia i Karolina Marzec oraz Julia Sepioło
16:20 – Black Magic – grupa taneczna
16:30 – Weronika Kiciak
16:40 – Teatr z Mirocic
16:50 – Marta Żelazowska
17:00 – Fox
18:00 – Oficjalne otwarcie Dymarek
18:30 – Karla
19:30 – Hit Boyz
20:30 – Power Play
21:30 – SŁAWOMIR

Niedziela 12.08.2018r.
16:00 – Trele Morele Rock Band
16:30 – Zuzanna Bera
16:40 – Raz dwa
17:45 – Pozytywnie Nakręceni
19:00 – Tacy Sami
20:30 – DŻEM

W tegorocznych prezentacjach archeologicznych swój udział potwierdziło wiele Stowarzyszeń zajmujących się rekonstrukcja historyczną. Są to min. Stowarzyszenie Archeozdroje z Pomorza, Stowarzyszenie Wandali z Werbkowic, Legion X Gemina z Poznania, Foederati z Łodzi, Hastingowie z Warszawy, grupy rekonstrukcyjne z Czech, Litwy oraz Niemiec oraz wielu indywidualnych rzemieślników.

Prezentacje archeologiczne zostaną zainicjowane dużym, barwnym korowodem z udziałem uczestników projektu z Rynku w Nowej Słupi do CK-A w dniu 10 sierpnia o godzinie 21.00. Przemarsz odbędzie się z udziałem grup rekonstrukcyjnych z pochodniami, rekonstrukcji wozu celtyckiego i rydwanu rzymskiego.

Reklama.


Wydarzenie zostanie zainicjowane przez Władze Województwa i Gminy. Inscenizacja będzie posiadała charakter uroczystego rozniecenia i przekazania ognia uczestnikom projektu „W kręgu żelaza”, które będzie stanowiło dwudniowe widowisko historyczne. Dopełnieniem piątkowego wieczoru będzie eksperymentalne, nocne rozbicie pieca Dymarskiego a następnie spektakl „Hefajstos” na scenie amfiteatru w wykonaniu Teatru Ognia „Avatar”. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców oraz turystów przebywających w Górach Świętokrzyskich do włączenia się i wzięcia udziału wraz z grupami rekonstrukcji historycznej w korowodzie inaugurującym tegoroczne Dymarki. Wszyscy uczestnicy przemaszerują z pochodniami z Rynku w Nowej Słupi na teren Centrum Kulturowo – Archeologicznego.

W dniach 11-12 sierpnia w ramach projektu „W kręgu żelaza” zostanie zaprezentowane na terenie CK-A wiele inscenizacji, dla których główne tło stanowiły będą prezentacje – próby rekonstrukcji procesu wytopu żelaza starożytną metodą, prowadzone niezależnie przez kilku eksperymentatorów. Wśród ciekawszych elementów widowiska historycznego będą również min. przysmaki kuchni rzymskiej i barbarzyńskiej, ceremonia ślubna legionisty z barbarzyńską księżniczką, Kawaleria Epoki Żelaza z pokazem łucznictwa konnego, laboratorium eksperymentów walki. Spektakularnym przedsięwzięciem będzie wielka batalia składająca się z kilku potyczek pomiędzy Barbarzyńcami a Legionami Rzymskimi – bitwa „Pod Łysą Górą” z udziałem ponad stu pięćdziesięciu zbrojnych. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana praca pieca rzymskiego do wypalania ceramiki  – Terra Sigillata. To pierwszy tego typu zrekonstruowany obiekt w Polsce, a być może i w całej Europie. W gospodarstwach przydomowych barbarzyńców pojawi się wiele zwierząt hodowanych 2000 lat temu. Patronat merytoryczny nad częścią archeologiczną sprawuje Państwowe Muzeum Archeologiczne z Warszawy oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Przysmaki regionalnej kuchni, lunapark dla najmłodszych, historyczna gra terenowa – quiz historyczny dla najmłodszych będą dopełnieniem i możliwością miłego spędzenia wolnego czasu w dniach 11-12 sierpnia u podnóża Łysej Góry podczas 52. Dymarek w Nowej Słupi

Kim byli starożytni mieszkańcy Naszego Regionu?
Co uprawiali, co hodowali, co jedli?
W co się ubierali ? Czym się zajmowali?
Jak mogło wyglądać życie 2000 lat temu w Górach Świętokrzyskich?

Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie musisz być z Nami w Nowej Słupi na Dymarkach w dniach 11-12 sierpnia.

Tagi: Dymarki w Nowej Słupi   Dymarki    

Zobacz także

48. Buskie Spotkania z Folklorem: Święto muzyki ludowej

Dodane: 2024-03-16 09:46 - Komentarze  (0)  czytane (1956)

TAGI: folklor, muzyka ludowa, spotkania z folklorem



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.90.167.73

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
więcej

Kultura, rozrywka

48. Buskie Spotkania z Folklorem: Święto muzyki ludowej

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach serdecznie zaprasza do udziału w 48. edycji Buskich Spotkań z Folklorem. Ruszył nabór zgłoszeń do jednego z najstarszych, najbardziej prestiżowych i oczekiwanych konkursów dla wykonawców muzyki ludowej w Polsce. więcej»

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Niezwykła liturgia Wielkiego Czwartku

Liturgia Wielkiego Czwartku jest niezwykła, gdyż została ustanowiona na pamiątkę niezwykłych wydarzeń. W katedrach biskupi święcą...