Strona startowa

Wiadomości - Turystyka

Europejska Noc Muzeów: Świętokrzyskie zaprasza

Dodał: Marta Data: 2024-05-18 11:36:31 (czytane: 7460)

Kiedy nadchodzi Noc Muzeów, kultura ożywa w całej Europie, a wśród tych, którzy otwierają swoje podwoje dla zwiedzających, znajdują się także placówki z regionu Świętokrzyskiego. Już w najbliższą sobotę, 18 maja 2024 roku, muzea w całym regionie przygotowują się na wyjątkowe wydarzenie, oferując bogaty program dla miłośników historii, kultury i sztuki.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójOto kilka naszych propozycji:

Noc Muzeów w Pińczowie

W sobotę 18 maja o godz. 17:00 odbędzie się Noc Muzeów w Pińczowie, na którą składają się liczne atrakcje:

17:00 - 22:00 – Pińczów:

 • zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Pińczowie; Synagogi i Domu Ariańskiego
17:00 - zbiórka przed Muzeum w Pińczowie:
 • wieczorne zwiedzanie Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu oraz kościoła pw. Wniebowzięcia NPM w Chrobrzu. (Zapewniamy przejazd autokarem - liczba miejsc ograniczona, obowiązują bilety do bezpłatnego odebrania w muzeum lub rezerwacja telefoniczna pod nr tel. 413575404).

ok. 19:00 - spacer śladami reformacji po Pińczowie (zbiórka pod Muzeum)
ok. 21:30 - koncert fortepianowy w wykonaniu Jana Głogowskiego na wirydarzu Muzeum

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Więcej informacji pod linkiem: https://pinczow24.pl

Zobacz

Noc Muzeów w Jędrzejowie

Przed nami kolejna edycja Jędrzejowskiej Nocy Muzeów! W sobotę 18 maja 2024 r. zapraszamy do udziału w tej cieszącej się wielka popularnością imprezie.

Zapraszamy na trzecią edycję Jędrzejowskiej Nocy Muzeów! Już 18 maja br. swoje podwoje otworzą dla Państwa jędrzejowskie obiekty turystyczne, sakralne, ale także instytucje, do których na co dzień nie mamy dostępu. Do tegorocznej edycji imprezy zgłosiło się 9 podmiotów.

Więcej informacji pod linkiem:  https://jedrzejow.info

Zobacz

Noc Muzeów w Busku-Zdroju

Już w najbliższą sobotę, 18 maja, o godzinie 15:00, serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie - Noc Muzeów w Willi Polonia - Buskiej Galerii Sztuki. Galeria będzie czynna aż do godziny 23:00, zapewniając wieczór pełen kultury, sztuki i muzyki.

Zobacz

W programie tego wyjątkowego wieczoru będzie możliwość zwiedzania aktualnej wystawy "Buscy Artyści dla Buska", dając Wam okazję do odkrycia talentów lokalnych artystów oraz ich twórczych dzieł.

Niezwykłym akcentem wieczoru będzie koncert „Klasyka na Dobranoc” w wykonaniu Julii Korepta i Pawła Korepta, który rozpocznie się o godzinie 20:00. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny!

 

Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej zaprasza na buską Noc Muzeów.

W sobotę, 18 maja w godz. od 18 do 21 będzie można oglądać wyjątkową kolekcję sprzętu wojskowego. Muzeum mieści się przy ul. Żeromskiego 24, obok cmentarza komunalnego.

 Zobacz

Szczegółowe informacje pod tel. 606 538 252.

Możliwy dojazd elektrobusem!

 

Noc Muzeów w Michniowie

Zapraszamy 18 maja 2024 do Mauzoleum, gdzie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów zawitają partyzanci – rekonstruktorzy. W ramach Nocy Muzeów 2024 Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich zaprasza na bezpłatne popołudniowe i wieczorne zwiedzanie ekspozycji oraz na przygotowane specjalnie na tę okazję wydarzenia towarzyszące. Przedstawimy dioramę historyczną – pokazowe sceny z życia i działalności świętokrzyskich partyzantów odgrywane przez doświadczonych rekonstruktorów, a dla melomanów grać będzie młodzieżowy kwartet gitarowy, który zaprezentuje ciekawe aranżacje utworów muzyki klasycznej i pieśni patriotycznych.
Mauzoleum będzie czynne od 10:00 do 22:00, wydarzenia towarzyszące od 17:00 do 22:00.

Zobacz
/zdj.MWK/

Na Zamku w Sandomierzu  

W cenie symbolicznej złotówki będzie możliwość zwiedzania wszystkich wystaw stałych i czasowych, dostępnych w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. W związku z kończącą się wystawą czasową „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” 18 maja w godzinach od 17.00 do 21.00 na dziedzińcu zamkowym odbywać się będzie rekonstrukcja musztry legionów rzymskich w języku łacińskim, a także gry i zabawy rzymskie oraz prezentacja uzbrojenia wojowników rzymskich od czasów królewskich po upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Więcej na ten temat
Muzeum Narodowe w Kielcach

Dla zwiedzających darmowy wstęp na ekspozycje stałe w godzinach 19.00–24.00, ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem.

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich:

 • Wnętrza zabytkowe XVII–XVIII w.
 • Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku:

 • Wnętrza mieszkania pisarza: gabinet, salon, jadalnia, palarnia i sypialnia
 • Sienkiewicz – dopełnienie

Muzeum Stefana Żeromskiego:

 • Eksponaty związane z okresem dzieciństwa Stefana Żeromskiego i osobami mu najbliższymi
 • Materiały dokumentujące lata nauki w Męskim Gimnazjum Rządowym oraz twórczość Stefana Żeromskiego

Muzeum Dialogu Kultur:

 • Od różnorodności do dialogu
 • Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy
 • Historia motoryzacji w miniaturze
 • Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej

Zobacz
/zdj.archiwum/

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy (zwiedzanie wystawy możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji):

 • Pawilon archeologiczny
 • Rezerwat archeologiczny w podziemiach bazyliki
 • Podziemny korytarz

 Dodatkowo podczas Nocy Muzeów w Muzeum Dialogu Kultur, odbędzie się pokaz filmów z cyklu pt. Dzieła utracone, opowiadających historie obiektów, które zaginęły z terenu Polski w czasie II wojny światowej. Filmy, reżyserowane przez Agnieszkę Trzos, to: Gitara, Portret mężczyzny, Diana oraz Autoportret.

Zobacz

Widowisko historyczne w Podzamczu

Pokazy XVII-wiecznej mody, tańców, władania białą bronią, salwy armatnie oddawane prze konny regiment artylerii, a wreszcie Bitwa o Dwór Starostów Chęcińskich – to tylko część atrakcji, które czekają na widzów w sobotę 18 maja w Podzamczu. Widowisko historyczne będzie wstępem do Nocy Muzeów, w czasie której wszystkie obiekty na terenie RCNT będą dostępne bezpłatnie.

Sobotnie widowisko historyczne w Podzamczu rozpocznie się już o godzinie 10. Otwarty zostanie wówczas XVII wieczny obóz wojskowy, w którym będzie można podpatrywać wyposażenie, broń i organizację historycznych regimentów wojskowych. Zaplanowano także pokazy musztry, manewry formacji a także – pobór rekruta.

Oficjalne rozpoczęcie widowiska zaplanowane jest w samo południe. Wtedy zaprosimy gości do tańca, do Poloneza – chcemy by w tradycyjnym korowodzie w naszych ogrodach razem z rekonstruktorami wzięli udział również widzowie.

W dalszej części wydarzenia planujemy popisy XVII-wiecznych regimentów artylerii konnej (będą salwy), piechoty autoramentu cudzoziemskiego (muszkieterzy) oraz narodowego (hajducy, Kozacy). Będą również pokazy walki na szable oraz barokowej mody męskiej i damskiej. Część historyczną zwieńczy bitwa o Dwór Starostów Chęcińskich w wykonaniu około 50 rekonstruktorów oraz… chętnych do bitki zwiedzających.

Właściwa Noc Muzeów rozpocznie się o 17. Od tej godziny, aż do 22, będzie można za darmo zwiedzać Dwór Starostów Chęcińskich (barokowe komnaty, ekspozycje strojów z epoki, drobiazgowo wykonana kopia egzemplarza Konstytucji 3 Maja) oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci z jego ekspozycjami poświęconymi możliwościom ludzkiego ciała oraz ochronie przyrody (odbędą się specjalnie przygotowane z okazji Nocy Muzeów warsztaty i pokazy naukowe).

Całość wydarzenia zakończymy spektakularnym pokazem tańca z ogniem przed Centrum Leonardo da Vinci!

Udział w sobotnich wydarzeniach w Podzamczu to gwarancja świetnej zabawy, możliwość zrobienia niepowtarzalnych zdjęć oraz aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody.

noc_muzeum_2024_checiny.jpg 

Poniżej pełny harmonogram widowiska historycznego.

10.00 – Otwarcie XVII-wiecznego obozu wojskowego (życie obozowe, manewry regimentowe, nabór rekruta)

12.00-12.30 – Oficjalne rozpoczęcie imprezy “Polonezem” – zaproszenie gości do tańca

12.30-15.30 – Komnaty dworskie – życie dworskie w XVII wieku

12.30-13.00 – Pokazy artylerii konnej XVII wieku

13.00-13.30 – Prezentacja staropolskiej sztuki walki na broń białą

13.30-14.00 – Piechota XVII wieku – autorament cudzoziemski (muszkieterzy)

14.00-14.30 – Piechota XVII wieku – autorament narodowy (hajducy, Kozacy)

16.00-17.00 – Pokaz mody damskiej i męskiej XVII wieku

17.30-18.00 – Bitwa o Dwór starostów chęcińskich (epizod I)

19.00-20.00 – Bitwa o Dwór starostów chęcińskich (epizod II)

20.30 – Przemarsz grup rekonstrukcyjnych, salwa honorowa (zakończenie części historycznej)

21.00 – Pokaz tańca z ogniem

W godzinach 17:00-22:00 darmowe zwiedzanie obiektów.

Źródło: swietokrzyskie.pro

Reklama.


Tagi: Noc muzeów   świętokrzyskie    

Zobacz także

'Makowy zawrót głowy!' Konkurs słowotwórczy w Europejskim Centrum Bajki

Dodane: 2024-07-11 12:59 - Komentarze  (0)  czytane (1218)

TAGI: konkurs, ECB PacanówKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.211.31.134

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Dom Kultury we Włoszczowie

Wiśniowa 19, 29-100 Włoszczowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej

Oferty sponsorowane

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Ogłoszenia

Dodano: 2024-07-16 00:54:10

ZBIÓR OGÓRKÓW

Dodano: 2024-07-16 00:32:49

Niegrzeczna Blondyneczka

Dodano: 2024-07-15 23:21:00

Żyrandole pokojowe

Dodano: 2024-07-15 22:10:23

Praca na budowie

Dodano: 2024-07-15 21:40:27

Mieszkanie do wynajęcia

Dodano: 2024-07-15 19:11:50

Koszenie

Dodano: 2024-07-15 19:09:48

Usługi koparką obrotową

Dodano: 2024-07-15 17:53:49

Sprzedam Drobniejsza Brzoskwinie

Dodano: 2024-07-15 17:16:50

Szukam pracy

Dodano: 2024-07-15 15:48:39

Sprzedam ekologiczne kwiaty słonecznika