Wiadomości - Turystyka
Europejska Noc Muzeów: Świętokrzyskie zaprasza
Dodał: Marta Data: 2024-05-18 11:36:31 (czytane: 8652)
Kiedy nadchodzi Noc Muzeów, kultura ożywa w całej Europie, a wśród tych, którzy otwierają swoje podwoje dla zwiedzających, znajdują się także placówki z regionu Świętokrzyskiego. Już w najbliższą sobotę, 18 maja 2024 roku, muzea w całym regionie przygotowują się na wyjątkowe wydarzenie, oferując bogaty program dla miłośników historii, kultury i sztuki.
Oto kilka naszych propozycji:
Noc Muzeów w Pińczowie
W sobotę 18 maja o godz. 17:00 odbędzie się Noc Muzeów w Pińczowie, na którą składają się liczne atrakcje:
17:00 - 22:00 – Pińczów:
- zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Pińczowie; Synagogi i Domu Ariańskiego
- wieczorne zwiedzanie Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu oraz kościoła pw. Wniebowzięcia NPM w Chrobrzu. (Zapewniamy przejazd autokarem - liczba miejsc ograniczona, obowiązują bilety do bezpłatnego odebrania w muzeum lub rezerwacja telefoniczna pod nr tel. 413575404).
ok. 19:00 - spacer śladami reformacji po Pińczowie (zbiórka pod Muzeum)
ok. 21:30 - koncert fortepianowy w wykonaniu Jana Głogowskiego na wirydarzu Muzeum
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Więcej informacji pod linkiem: https://pinczow24.pl
Noc Muzeów w Jędrzejowie
Przed nami kolejna edycja Jędrzejowskiej Nocy Muzeów! W sobotę 18 maja 2024 r. zapraszamy do udziału w tej cieszącej się wielka popularnością imprezie.
Zapraszamy na trzecią edycję Jędrzejowskiej Nocy Muzeów! Już 18 maja br. swoje podwoje otworzą dla Państwa jędrzejowskie obiekty turystyczne, sakralne, ale także instytucje, do których na co dzień nie mamy dostępu. Do tegorocznej edycji imprezy zgłosiło się 9 podmiotów.
Więcej informacji pod linkiem: https://jedrzejow.info
Noc Muzeów w Busku-Zdroju
W
programie tego wyjątkowego wieczoru będzie możliwość zwiedzania
aktualnej wystawy "Buscy Artyści dla Buska", dając Wam okazję do
odkrycia talentów lokalnych artystów oraz ich twórczych dzieł.
Niezwykłym
akcentem wieczoru będzie koncert „Klasyka na Dobranoc” w wykonaniu
Julii Korepta i Pawła Korepta, który rozpocznie się o godzinie 20:00. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny!
W sobotę, 18 maja w godz. od 18 do 21 będzie można oglądać wyjątkową kolekcję sprzętu wojskowego. Muzeum mieści się przy ul. Żeromskiego 24, obok cmentarza komunalnego.
Szczegółowe informacje pod tel. 606 538 252.
Możliwy dojazd elektrobusem!
Noc Muzeów w Michniowie
Zapraszamy 18 maja 2024 do Mauzoleum, gdzie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów zawitają partyzanci – rekonstruktorzy. W ramach Nocy Muzeów 2024 Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich zaprasza na bezpłatne popołudniowe i wieczorne zwiedzanie ekspozycji oraz na przygotowane specjalnie na tę okazję wydarzenia towarzyszące. Przedstawimy dioramę historyczną – pokazowe sceny z życia i działalności świętokrzyskich partyzantów odgrywane przez doświadczonych rekonstruktorów, a dla melomanów grać będzie młodzieżowy kwartet gitarowy, który zaprezentuje ciekawe aranżacje utworów muzyki klasycznej i pieśni patriotycznych.
Mauzoleum będzie czynne od 10:00 do 22:00, wydarzenia towarzyszące od 17:00 do 22:00.
/zdj.MWK/
Na Zamku w Sandomierzu
W cenie symbolicznej złotówki będzie możliwość zwiedzania wszystkich wystaw stałych i czasowych, dostępnych w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. W związku z kończącą się wystawą czasową „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” 18 maja w godzinach od 17.00 do 21.00 na dziedzińcu zamkowym odbywać się będzie rekonstrukcja musztry legionów rzymskich w języku łacińskim, a także gry i zabawy rzymskie oraz prezentacja uzbrojenia wojowników rzymskich od czasów królewskich po upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Więcej na ten temat
Muzeum Narodowe w Kielcach
Dla zwiedzających darmowy wstęp na ekspozycje stałe w godzinach 19.00–24.00, ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem.
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich:
- Wnętrza zabytkowe XVII–XVIII w.
- Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku:
- Wnętrza mieszkania pisarza: gabinet, salon, jadalnia, palarnia i sypialnia
- Sienkiewicz – dopełnienie
Muzeum Stefana Żeromskiego:
- Eksponaty związane z okresem dzieciństwa Stefana Żeromskiego i osobami mu najbliższymi
- Materiały dokumentujące lata nauki w Męskim Gimnazjum Rządowym oraz twórczość Stefana Żeromskiego
Muzeum Dialogu Kultur:
- Od różnorodności do dialogu
- Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy
- Historia motoryzacji w miniaturze
- Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej
/zdj.archiwum/
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy (zwiedzanie wystawy możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji):
- Pawilon archeologiczny
- Rezerwat archeologiczny w podziemiach bazyliki
- Podziemny korytarz
Dodatkowo podczas Nocy Muzeów w Muzeum Dialogu Kultur, odbędzie się pokaz filmów z cyklu pt. Dzieła utracone, opowiadających historie obiektów, które zaginęły z terenu Polski w czasie II wojny światowej. Filmy, reżyserowane przez Agnieszkę Trzos, to: Gitara, Portret mężczyzny, Diana oraz Autoportret.
Widowisko historyczne w Podzamczu
Pokazy XVII-wiecznej mody, tańców, władania białą bronią, salwy armatnie oddawane prze konny regiment artylerii, a wreszcie Bitwa o Dwór Starostów Chęcińskich – to tylko część atrakcji, które czekają na widzów w sobotę 18 maja w Podzamczu. Widowisko historyczne będzie wstępem do Nocy Muzeów, w czasie której wszystkie obiekty na terenie RCNT będą dostępne bezpłatnie.
Sobotnie widowisko historyczne w Podzamczu rozpocznie się już o godzinie 10. Otwarty zostanie wówczas XVII wieczny obóz wojskowy, w którym będzie można podpatrywać wyposażenie, broń i organizację historycznych regimentów wojskowych. Zaplanowano także pokazy musztry, manewry formacji a także – pobór rekruta.
Oficjalne rozpoczęcie widowiska zaplanowane jest w samo południe. Wtedy zaprosimy gości do tańca, do Poloneza – chcemy by w tradycyjnym korowodzie w naszych ogrodach razem z rekonstruktorami wzięli udział również widzowie.
W dalszej części wydarzenia planujemy popisy XVII-wiecznych regimentów artylerii konnej (będą salwy), piechoty autoramentu cudzoziemskiego (muszkieterzy) oraz narodowego (hajducy, Kozacy). Będą również pokazy walki na szable oraz barokowej mody męskiej i damskiej. Część historyczną zwieńczy bitwa o Dwór Starostów Chęcińskich w wykonaniu około 50 rekonstruktorów oraz… chętnych do bitki zwiedzających.
Właściwa Noc Muzeów rozpocznie się o 17. Od tej godziny, aż do 22, będzie można za darmo zwiedzać Dwór Starostów Chęcińskich (barokowe komnaty, ekspozycje strojów z epoki, drobiazgowo wykonana kopia egzemplarza Konstytucji 3 Maja) oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci z jego ekspozycjami poświęconymi możliwościom ludzkiego ciała oraz ochronie przyrody (odbędą się specjalnie przygotowane z okazji Nocy Muzeów warsztaty i pokazy naukowe).
Całość wydarzenia zakończymy spektakularnym pokazem tańca z ogniem przed Centrum Leonardo da Vinci!
Udział w sobotnich wydarzeniach w Podzamczu to gwarancja świetnej zabawy, możliwość zrobienia niepowtarzalnych zdjęć oraz aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody.
Poniżej pełny harmonogram widowiska historycznego.
10.00 – Otwarcie XVII-wiecznego obozu wojskowego (życie obozowe, manewry regimentowe, nabór rekruta)
12.00-12.30 – Oficjalne rozpoczęcie imprezy “Polonezem” – zaproszenie gości do tańca
12.30-15.30 – Komnaty dworskie – życie dworskie w XVII wieku
12.30-13.00 – Pokazy artylerii konnej XVII wieku
13.00-13.30 – Prezentacja staropolskiej sztuki walki na broń białą
13.30-14.00 – Piechota XVII wieku – autorament cudzoziemski (muszkieterzy)
14.00-14.30 – Piechota XVII wieku – autorament narodowy (hajducy, Kozacy)
16.00-17.00 – Pokaz mody damskiej i męskiej XVII wieku
17.30-18.00 – Bitwa o Dwór starostów chęcińskich (epizod I)
19.00-20.00 – Bitwa o Dwór starostów chęcińskich (epizod II)
20.30 – Przemarsz grup rekonstrukcyjnych, salwa honorowa (zakończenie części historycznej)
21.00 – Pokaz tańca z ogniem
W godzinach 17:00-22:00 darmowe zwiedzanie obiektów.
Źródło: swietokrzyskie.pro
Reklama.
Tagi: Noc muzeów świętokrzyskie
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.171.45.182