Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Europejskie Dni Archeologii również w świętokrzyskim

Dodał: Marta Data: 2024-06-14 10:32:24 (czytane: 4751)

Od 14 do 16 czerwca potrwają Europejskie Dni Archeologii. To obchodzone od 14 lat, początkowo tylko we Francji, cykliczne wydarzenie mające przybliżyć wagę badań archeologicznych, naszego materialnego dziedzictwa, jak również pokazać miejsca zwykle niedostępne dla zwiedzających.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-ZdrójZobacz

14, 16 czerwca 2024, godz. 11.00, Europejskie Dni Archeologii w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, ul. Rynek 3

 • 14 czerwca – warsztat Archeolog artysta – czyli jak rysować zabytki archeologiczne. Warsztat ma na celu zaprezentowanie metod dokumentacji rysunkowej zabytków archeologicznych. Uczestnicy będą mogli wykonać rysunki pradziejowych, średniowiecznych i nowożytnych artefaktów z krzemienia, ceramiki lub metalu. Zajęcia składać się będą z części teoretycznej oraz praktycznej i zostaną przeprowadzone przez dr. Piotra Mączyńskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i dr Beatę Polit z Muzeum Narodowego w Kielcach. Uczestników prosimy o zabranie ołówka automatycznego (grubość 0,35 lub 0,5 mm), ekierki/linijki oraz gumki do ścierania. Warsztat jest bezpłatny, a liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są telefonicznie 41 344 60 96 wew. 307 lub mailowo: b.polit@mnki.pl od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.00. Liczba osób: 25. Współorganizator: Instytut Archeologii UMCS w Lublinie

 • 16 czerwca – bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy. Prezentowane na wystawie zabytki datowane od epoki kamienia po wczesne średniowiecze są źródłem wiedzy o dawnych kulturach i ludach, które zamieszkiwały obszar Ponidzia i Wiślicy. Wśród zgromadzonych na ekspozycji artefaktów można podziwiać m.in. przedmioty będące unikatami w skali kraju, świadczące o dalekich kontaktach handlowych społeczności zamieszkującej prezentowany region. Należą do nich m.in. datowany na okres neolitu miedziany topór z okolic Wiślicy oraz przedmioty wchodzące w skład słynnego skarbu kultury łużyckiej odkrytego przypadkowo w miejscowości Witów.

14–15 czerwca, godz. 12.00, Europejskie Dni Archeologii w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy, ul. Batalionów Chłopskich 2a

 • 14 czerwca – bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałej

 • 15 czerwca – główny dzień obchodów Europejskich Dni Archeologii


W programie:

 • Katarzyna Sobota-Liwoch – archeolog, antropolog i muzealnik, autorka kanału Archeolog w szpilkach – opowie o swojej publicystycznej misji, popularyzacji archeologii i nauk pokrewnych oraz korzyściach płynących ze współpracy z detektorystami.
 • Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna – skupiająca pasjonatów, detektorystów z województwa świętokrzyskiego, których celem jest rozwijanie działalności eksploracyjnej, historycznej i edukacyjnej – przedstawi swoje działania od strony prawnej i praktycznej.
 • Ponadto warsztaty dla dzieci i młodzieży: stanowiska archeologiczne z piaskownicami, a w nich ukryte skarby, puzzle z zabytkami, malowanki archeologiczne, warsztaty z wyklejania ceramiki, tworzenie ozdób średniowiecznych (zausznice, kabłączki, bransoletki). Do uczestnictwa w Europejskich Dniach Archeologii zapraszamy w godzinach 12.00–16.00. Rezerwacja: tel. +48 41 300 20 69, 306 51 00, tel. kom. +48 730729200, e-mail: wislica@mnki.pl

14-16 czerwca 2024, Europejskie Dni Archeologii 2024 w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, ul. Zamkowa 12

 • Warsztat archeologa – dla najmłodszych. Piątek, 14 czerwca od 11.00 do 12.00. Warsztat pracy archeologa, czyli mini wykopaliska, uczestnicy sami odnajdują obiekty w warstwach ziemi, po czym uczą się je opisywać na kartach inwentarzowych. Zajęcia archeologiczne, których celem jest pokazanie dzieciom warsztatu pracy archeologa. Zapoznanie ich z tym, czym jest archeologia, jakie narzędzia są wykorzystywane i co jest celem badań archeologicznych.
 • Uczniowski warsztat archeologa. Sobota, 15 Czerwca od 12.00 do 13.00. Zajęcia mające na celu przybliżenie pracy archeologa uczniom szkół podstawowych. W ich trakcie uczeń pozna na czym polega dokumentacja zabytków i zbiorów. Co robić w chwili odkrycia zabytku, komu należy to zgłosić. Dowie się także o najważniejszych archeologicznych stanowiskach w swojej okolicy.
 • Warsztat archeologa dla zaawansowanych. Niedziela, 16 Czerwca od 14.00 do 15.00. Lekcja na temat pracy archeologa i charakterystyki poszczególnych etapów badań archeologicznych oraz zarys archeologii Sandomierszczyzny.
 • Wystawa – Archeologia po konferencji. Wystawa (na sali edukacyjnej) posterów jakie prezentowano podczas XXXIX Konferencji Archeologicznej „Badania archeologiczne w Polsce środkowowschodniej, zachodniej Białorusi i Ukrainie w roku 2023”. Odwiedzający będzie się mógł zaznajomić z przekrojem prac badawczych jakie prezentowano w trakcie konferencji. Wystawa będzie dostępna przez wszystkie 3 dni archeologii.
 • Wykład – Groby zbiorowe kultury trzcinieckiej z okolic Sandomierza. Piątek, 14 Czerwca od 17.00 do 18.00. Wykład Dr Hab. Marka Florka z UMCS na temat zagadnienia grobów zbiorowych kultury trzcinieckiej z okolic Sandomierza. Wykład dotyczyć będzie niezwykle interesującego aspektu funeralnego w postaci zbiorowych grobów w skrzyniach niekiedy także łączonych z tzw. grobami zmarłych. Zjawisko to jest szczególnie charakterystyczne dla wyżyny sandomierskiej i jak się okazuje wbrew wcześniejszych hipotez nie ogranicza się jedynie do późnej fazy rozwoju kultury trzcinieckiej na tym terenie ale jak wykazały groby w Słupczy można to zjawisko odnosić już do klasycznego okresu jej rozwoju. Wykładowi będzie towarzyszyć prezentacja zestawu przedmiotów kultury trzcinieckiej pochodzących z grobów zbiorowych ze Słupczy i Sandomierza.
 • Wystawa – Co nowego w archeologii. Piątek, 14 czerwca od 18.00 do 19.00. Niewielka wystawa na której zostaną zaprezentowane zabytki archeologiczne przekazane do zbiorów muzeum w ostatnim roku.
 • Wykład – Archeologia w mediach. Sobota, 15 czerwca od 16.00 do 17.00. Wykład ma celu pokazanie obrazu archeologii we współczesnej popkulturze. Zostaną prześledzone początki wyobrażenia archeologa, jako awanturnika i poszukiwacza przygód. Przybliżone zostaną takie postacie jak Lawrence z Arabii, Percy Fawcett, Roy Chapman, Bronisław Malinowski będący inspiracjami dla Indiany Jonsa. Pokażemy także ile faktycznej pracy archeologa znajduje się w filmach z serii Indiana Jones. Przedstawione będą także inne postacie z popkultury, które stanowiły inspiracje dla Indiany Jonesa. Na końcu zastanowimy się czy archeologia może uciec od właśnie takiego wizerunku.
Źródło: swietokrzyskie.pro

Reklama.

Tagi: dni archeologii   świętokrzyskie    

Zobacz także

'Makowy zawrót głowy!' Konkurs słowotwórczy w Europejskim Centrum Bajki

Dodane: 2024-07-11 12:59 - Komentarze  (0)  czytane (1223)

TAGI: konkurs, ECB PacanówKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.211.31.134

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
więcej

Kultura, rozrywka

Letnie koncerty w Korona Park Muzyczna Tężnia: Woman's Army

Kompleks Tężnia zaprasza na serię koncertów, które odbędą się na tarasie widokowym tężni solankowej w ramach cyklu Korona Park Muzyczna Tężnia. W najbliższy piątek, 19 lipca o godzinie 20:00 zapraszamy na koncert Woman's Army, czyli przeboje kobiet polskiego rocka. więcej»

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Światowy Dzień Krwiodawcy

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy, ustanowiony w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, odkrywcy grup krwi, uhonorowanego...