Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Młodzi ludzie a nadużywanie internetu

Dodał: Milena Data: 2016-02-20 10:45:54 (czytane: 8086)

32 proc. rodziców obawia się uzależnienia dzieci od internetu1. Co zrobić, kiedy dziecko traci kontrolę nad czasem spędzonym w wirtualnym świecie? Fundacja Orange w ramach kursu "Bezpiecznie Tu i Tam" podsuwa rodzicom porady, jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci i zapobiegać zagrożeniom.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój



Kontakt ze znajomymi, rozrywka, dostęp do ogromnej ilości informacji – to wszystko powoduje, że
w sieci można się zapomnieć. Ponad 30 proc. dzieci (10-15 lat) spędza w sieci 1-2 godziny dziennie. 13 proc. deklaruje od 2 do 4 godzin na dobę, ale w weekendy tyle czasu na wirtualne rozrywki poświęca już 27 proc. młodych – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje2. Spędzanie w sieci wielu godzin dziennie jest niewątpliwie sygnałem ostrzegawczym.

Dodatkowo mogą występować także inne objawy, które nie zawsze świadczą o uzależnieniu od internetu, ale wiążą się z nadmiernym używaniem sieci i powinny zwrócić uwagę dorosłych, na przykład:

  • zaniechanie przez dziecko swoich pasji i zainteresowań poza siecią, a także zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i szkolnych,
  • pojawianie się rodzinnych konfliktów i kłamstw dotyczących czasu spędzanego w internecie,
  • brak pożądanych efektów mimo podejmowanych prób – rozmów i ograniczenia czasu spędzanego online,
  • rozdrażnienie lub nawet agresywna reakcja w przypadku, gdy korzystanie z elektronicznych gadżetów lub internetu jest utrudnione.
Nadużywanie internetu to niebezpieczne zjawisko, które może negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Zwykle wiąże się z konkretnym rodzajem aktywności online, np. graniem w gry online  czy korzystaniem z serwisów społecznościowych. Warto wiedzieć, w jaki sposób zareagować, gdy zauważymy symptomy świadczące o nadmiernym korzystaniu z internetu.

Porozmawiaj z dzieckiem. Powiedz, jakie zmiany widzisz w jego zachowaniu i co cię w nim niepokoi, wyraźnie nazwij problem. Pozwól także młodemu internaucie przedstawić swoje stanowisko, aby był traktowany po partnersku. 

Ustal harmonogram dnia i wspólnie dopasujcie go do codziennych obowiązków i dodatkowych zajęć, np. gry w piłkę, czy lekcji gry na instrumencie. Pamiętaj także, aby zaplanować czas spędzany w świecie online i offline odpowiednio do wieku dziecka. Wspólnie poszukajcie alternatywy aktywności offline, która sprawi mu dużo przyjemności lub pomoże odreagować negatywne emocje. 

naduzywanie_internetu_1.jpg

Ustalcie zasady i etapy ograniczania dostępu do internetu. Omów je z dzieckiem i wytłumacz, że wynika to z troski o jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Możesz również nagradzać sukcesy i pomyślnie ukończone etapy. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że każdy mały sukces jest ważny.

Jeśli twoje dziecko korzysta z internetu lub elektronicznych gadżetów w sposób, który wyraźnie zagraża jego zdrowiu, np. zaniedbuje potrzeby fizjologiczne, możesz odłączyć sprzęt. Jednak wytłumacz mu, dlaczego podjąłeś taką decyzję i jak długo będzie trwało odłączenie. Dziecko poczuje się bezpiecznie, gdy będzie znało intencje rodzica.

Jeżeli sytuacja stanie się poważna, a rozmowy i stopniowe ograniczenie czasu na cyfrowe aktywności nie przyniosą pożądanych efektów, skontaktuj się z pedagogiem, psychologiem szkolnym lub specjalistą z poradni uzależnień.

Kontrola rodzicielska a bezpieczeństwo w sieci
Czas spędzany w internecie każdemu może wymknąć się spod kontroli. Dlatego warto wiedzieć,
w jaki sposób rozpoznać symptomy nadużywania internetu i sposoby przeciwdziałania. Z pomocą przychodzi platforma e-learningowa „Bezpiecznie Tu i Tam” przygotowana przez Fundację Orange. Jest ona podzielona na kilka etapów i porusza różne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dziecka w internecie. Są tam informacje m.in. na temat  cyberprzemocy, zakupów online, a także nadmiernego korzystania z sieci, przedstawione w formie filmików, animacji, testów, dzięki którym możemy sprawdzić swoją wiedzę. E-learning jest bezpłatny i dostępny pod adresem: http://fundacja.orange.pl/kurs.

Kurs „Bezpiecznie Tu i Tam” został przygotowany w ramach społecznej misji Fundacji Orange. Do tej pory organizacja nauczyła 38 tys. dzieci zasad bezpiecznego internetu na zajęciach w szkołach, a także wsparła przygotowanie narzędzi ochrony online i e-learningów dla dzieci. Jest partnerem wielu kampanii na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom w sieci, m.in. Dnia Bezpiecznego Internetu. Fundacja Orange została założona w 2005 roku i jest jedyną fundacją korporacyjną wśród firm telekomunikacyjnych w Polsce.


Reklama.

Tagi: internet      

Zobacz także

Świętokrzyski Festiwal Smaków w Tokarni

Dodane: 2024-04-20 09:37 - Komentarze  (0)  czytane (1132)

TAGI: Tokarnia, Muzeum Wsi Kieleckiej, świętokrzyskie



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.116.8.110

do :) (2016-02-21 06:42:34)

Dokładnie! Niestety, za nie długo odebranie komputera będzie uważane za 'przemoc' wobec dziecka.

Policja i straż miejska powinny się zająć przystankiem pod szpitalem, zaśmieconego prawdopodobnie przez smarkaczy z budowlanki.

:) (2016-02-21 01:23:23)

32% rodziców obawia się.. znaczy są niekonsekwentni i nie panują nad dzieckiem. zabiera się kurduplowi komputer i dziękuję. jaki problem?

:) (2016-02-21 01:21:08)

zajmijcie się raczej tematem spożywania i nadużywania alkoholu przez młodych, nieletnich ludzi. w buskich sklepach i marketach sprzedawane są małoletnim napoje alkoholowe bez pytania o wiek. od razu widać,że nieletni, ale alkohol kupi. gdzie straż miejska i policja? tu akurat nie ma.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Niezwykła liturgia Wielkiego Czwartku

Liturgia Wielkiego Czwartku jest niezwykła, gdyż została ustanowiona na pamiątkę niezwykłych wydarzeń. W katedrach biskupi święcą...