Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Najbardziej prestiżowe zawody kosmiczne na świecie ponownie w Kielcach

Dodał: Marta Data: 2020-01-22 10:10:48 (czytane: 2850)

Po sukcesie ubiegłorocznej edycji międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich, którą śledziło sto tysięcy osób, finał ERC 2020 odbędzie się ponownie na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. – Zawody stają naszym produktem regionalnym, miejscem, gdzie spotyka się nauka i biznes – podkreśla wicemarszałek Renata Janik.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój Zobacz

Ubiegłoroczne zawody okazały się rekordowe pod każdym względem. Trzydniowe wydarzenie (13-15 września) odwiedziło ponad 25 tysięcy gości. Zmagania młodych konstruktorów, w transmisjach na żywo oraz kanałach społecznościowych w Internecie, śledziło 75 tysięcy osób z całego świata. Rywalizację 28 zespołów z 13 krajów obserwowali także między innymi wiceszef NASA Steve Jurczyk oraz przedstawiciele Europejskiej i Niemieckiej Agencji Kosmicznej. – Jest to bardzo ważne wydarzenie, nie tylko naukowo-biznesowe, ale także promocyjne dla regionu świętokrzyskiego – zauważa wicemarszałek Renata Janik.

 Zobacz

Z badania przeprowadzonego przez Selectivv wynika, że najliczniejszą grupę odwiedzających osobiście teren zawodów stanowiły osoby od 21 do 25 roku (25,6%).  43% biorących udział w wydarzeniu interesuje się nowymi technologiami, a 14% to pasjonaci astronomii. Co piąta osoba przyszła z dziećmi. – ERC to nie tylko zawody dla studentów oraz budowanie sektora robotycznego. To przede wszystkim wydarzenie, inspirujące następne pokolenie – tłumaczy Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i główny pomysłodawca ERC.

Kolejne zmagania młodych konstruktorów robotów marsjańskich będzie można śledzić już za kilka miesięcy, od 11 do 13 września. – Drużyny, które przyjadą do Kielc, to śmietanka zespołów robotycznych z całego świata – dodaje Paweł Łaski, prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

 Zobacz

Co nowego w tym roku? Zmieni się przede wszystkim nazwa. – European Rover Challenge obniżało rangę zawodów, gdyż kojarzyło się z europejskim wydarzeniem, a do rywalizacji stawały drużyny z całego świata. Dlatego od tego roku mówimy o międzynarodowym wydarzeniu robotyczno-kosmicznym ERC – wyjaśnia Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Zmieni się także wygląd toru marsjańskiego, który zostanie zaprojektowany przez geologa planetarnego. W 2019 roku był on odwzorowaniem miejsca lądowania tegorocznej misji Mars 2020,  podczas szóstej edycji wybrany będzie inny fragment Czerwonej Planety.

Organizatorzy zapowiadają również większy nacisk na ocenę autonomii podczas wykonywania konkurencji. – Zeszłoroczny sukces studentów Politechniki  Świętokrzyskiej powoduje, że poprzeczka jest podniesiona jeszcze wyżej – mówi Wiesław Trąmpczyński, rektor PŚk.

Aktualnie trwa etap podpisywania umów o współorganizowanie wydarzenia. – Mamy wsparcie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Kończymy rozmowy z Miastem Kielce, samorządem województwa świętokrzyskiego, Polską Agencją Kosmiczną i Agencją Rozwoju Przemysłu – podsumowuje Łukasz Wilczyński.

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego deklaruje wsparcie finansowe oraz wszelką pomoc podczas organizacji zawodów ERC, podobnie jak w roku ubiegłym. Jesteśmy pewni, że najbliższa edycja będzie się cieszyła równie dużą popularnością, a studenci Politechniki Świętokrzyskiej powtórzą sukces – mówi wicemarszałek Renata Janik.

Rejestracja zespołów do szóstej edycji zawodów rusza 27 stycznia.

źródło: swietokrzyskie.pro

Reklama.

Zobacz także

Dziś pierwszy dzień jesieni astronomicznej

Dodane: 2020-09-22 12:05 - Komentarze  (0)  czytane (22687)

TAGI: jesień, dzień, pora rokuKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.92.74.105

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dziś pierwszy dzień jesieni astronomicznej

22 września przypada pierwszy dzień jesieni astronomicznej, która potrwa do 21 grudnia. Czekają nas coraz krótsze dni i dłuższe noce....