Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Początki sylwestra

Dodał: Marta Data: 2023-12-30 09:52:48 (czytane: 15347)

Sylwester, jak każde inne święto, ma swoją tradycję. Ale czy wiemy, skąd się ona wzięła?

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój



W tradycji nazwa ostatniego dnia w roku pochodzi od imienia papieża Sylwestra. Pierwszy raz święto obchodzone było uroczyście w roku 999, kiedy papieżem był Sylwester II. W tamtym czasie mieszkańcy Rzymu, a także innych miast europejskich, z obawą witali ostatni dzień 999 roku. Było to związane z proroctwem Sybilli, które głosiło, że w roku 1000 nadejdzie koniec świata.

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że nikt nie wyczekiwał nadejścia północy z niecierpliwością i radością, ludzie bali się nadchodzącego dnia. Kryli się w domach i czynili pokuty. Gdy minęła północ, a świat istniał nadal, ludzie wybiegli na ulicę i zaczęli świętować oraz bawić się. Rozpacz zamieniła się w radość, zabawę i euforię. Wtedy papież Sylwester II udzielił po raz pierwszy w historii błogosławieństwa urbi et orbi („miastu i światu"). Od imienia tego papieża nazwane zostały wszelkie zabawy odbywające się ostatniego dnia roku.

sylwester_zegar.jpg 

Początek nowego roku świętowano od starożytności. Jednak różnice w kalendarzach sprawiały, że odbywało się to w różnych porach roku. Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia wprowadził w swej reformie kalendarzowej Juliusz Cezar. Wcześniej Rzymianie Nowy Rok witali 1 marca. W starożytnym Egipcie Nowy Rok świętowano pod koniec września, gdy wylewał Nil. W tym dniu Egipcjanie organizowali procesję wzdłuż brzegu rzeki. W Babilonii Nowy Rok wypadał na wiosnę. Świętowano wtedy porę deszczową i odrodzenie przyrody. Obchody trwały 10 dni. Celtycki Nowy Rok zwany był „Samhain”, co oznaczało „koniec lata" albo „święto gasnącego słońca". „Samhain” to również nazwa pierwszego miesiąca nowego roku. Rozpoczynał on czas nadejścia chłodu i ciemności.

Witając Nowy Rok szampanem powinniśmy zwrócić uwagę na niepozorne bąbelki w sylwestrowym trunku. Według tradycji mają określać charakter naszego życia w nadchodzącym roku. Unoszące się spokojnie z dołu do góry przepowiadają spokojny rok życia wśród najbliższych. Gdy jednak poruszają się nierównomiernie, wróżą zmiany. Towarzyskie rozmowy po północy również nie są bez znaczenia, szczególnie dla panien. Powinny uważnie im się przysłuchiwać, bo pierwsze imię męskie, jakie padnie podczas dyskusji, ma się okazać imieniem przyszłego męża. W Sylwestra spożywajmy to, co okrągłe, ponieważ zgodnie z tradycją okrąg przyniesie nam szczęście. Symbolizuje bowiem zamknięcie rocznego cyklu.

Dziś sylwester kojarzy się nam głównie z szampanem, dobrą zabawą i radością. Tej nocy życzymy sobie pomyślności, zdrowia, miłości i spełnienia marzeń.

źródło: PIK

Reklama.

Tagi: Sylwester   tradycja Sylwestra   Nowy Rok  

Zobacz także

Świętokrzyskie zwyczaje wielkanocne

Dodane: 2024-03-25 09:21 - Komentarze  (0)  czytane (8064)

TAGI: Wielkanoc, zwyczaje wielkanocne, tradycja ludowa



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.83.87.94

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Niezwykła liturgia Wielkiego Czwartku

Liturgia Wielkiego Czwartku jest niezwykła, gdyż została ustanowiona na pamiątkę niezwykłych wydarzeń. W katedrach biskupi święcą...