Strona startowa

Wiadomości - Kronika policyjna

Policjanci coraz śmielej korzystają z rozwiązań ustawy antyprzemocowej

Dodał: Marta Data: 2023-01-05 15:55:11 (czytane: 3348)

Świętokrzyscy policjanci coraz śmielej korzystają z uprawnień, które daje ustawa antyprzemocowa - powiedział PAP st. asp. Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W ubiegłym roku ponad 170 sprawców przemocy domowej było izolowanych od swoich ofiar.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójObowiązująca od listopada 2020 r. tzw. ustawa antyprzemocowa przewiduje odrębne, szybkie postępowania w sprawach o zobowiązanie sprawcy przemocy domowej do opuszczenia mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do tego mieszkania. Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach przysługują policji, a także żandarmerii wojskowej.

W ubiegłym roku w woj. świętokrzyskim policjanci wydali 171 wniosków, które obligowały sprawców przemocy domowej do natychmiastowego opuszczenia i zakazu zbliżania się mieszkania swoich ofiar. Od listopada 2020 roku takich decyzji było 262.

Zobacz


Widać, że świętokrzyscy policjanci coraz śmielej korzystają z rozwiązań, które daje ustawa antyprzemocowa. Przez pierwszy okres (od listopada 2020 do końca 2021) tych nakazów było ponad 90, już ubiegły rok pokazuje, że decyzji jest prawie dwa razy więcej. Jeśli sytuacja tego wymaga policjanci nie wahają się i sprawcy przemocy domowej są izolowani od swoich ofiar” – powiedział PAP st. asp. Artur Majchrzak oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy domowej obowiązuje przez 14 dni. Jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.

Przed wejściem w życie ustawy antyprzemocowej pokrzywdzeni oczekiwali na orzeczenie sądu, bo tylko ono umożliwiało pozbycie się sprawcy przemocy z domu. Obecnie policja może nakaz wyegzekwować od razu. W ramach podejmowanych interwencji sporządzana jest dokumentacja do sądu, zakładana jest też Niebieska Karta, o sytuacji informowany jest gminny zespół interdyscyplinarny zajmujący się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Dodatkowo policjanci mają obowiązek sprawdzać, czy sprawca przemocy faktycznie stosuje się do nałożonych zakazów. Osoba czy rodzina, która została dotknięta przemocą domową, jest objęta opieką” – podkreślił st. asp. Majchrzak.

1 grudnia ub. r. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego oraz innych ustaw, która rozszerza obowiązujące przepisy ustawy antyprzemocowej. Zaproponowano nowe narzędzia w tym obszarze: zakaz zbliżania się, zakaz kontaktowania się oraz zakaz wstępu do miejsc takich, jak miejsce pracy osoby pokrzywdzonej. 15 grudnia nowelizację ustawy przyjął również Senat, jednocześnie wprowadzając do niej poprawki przede wszystkim o charakterze redakcyjnym. W związku z tym ustawa wróci jeszcze do Sejmu.

(PAP)

Reklama.

Zobacz także

To oszust, a nie znajomy poprosił o Blika

Dodane: 2024-04-12 13:32 - Komentarze  (0)  czytane (1737)

TAGI: Kronika Policyjna, Policja w Jędrzejowie, oszustwoKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.174.62.162

genua (2023-01-10 18:49:44)

Na mickiewiewicza drugi mieszka zakaz zblizania sie na 50metrow a mieszka z ta osoba imprezy dzien w dzien damski bokser i gdzie to prawo jaja tylko telewizje wezwac moze naglosni sprawe ale lepiej pilnowac drobnych pijaczkow w parku

do poprzednika: (2023-01-07 06:19:25)

nie widzę problemu żeby gościa z Piłsudskiego załatwić. Trzeba wysłać do niego antyterrorystów (po cywilnemu) uzbrojonych w pały teleskopowe tak jak wysłano ich na Strajk Kobiet protestujących przeciwko prawu rodem z X wieku.

Zen (2023-01-06 23:48:13)

Za moich czasów to zaraz znalazłoby się kilku co by chętnie takiego śmiecia wyprostowało.

rafi (2023-01-06 17:21:48)

na Piłsudskiego jest taki jeden co go policja chyba co miesiąc zabiera, a ciągle morde drze i matke, siostre i siostrzenice bije, sąsiadom spać nie daje. efekt jest żaden

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

81 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Było ono największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej,...