Strona startowa

Wiadomości - Polityka

Posiedzenie Zarządu Związku Powiatów Polskich (foto/video)

Dodał: Marta Data: 2022-12-10 10:07:13 (czytane: 8115)

Bardzo trudna sytuacja finansowa w szpitalach powiatowych, konieczność wprowadzenia niezbędnych zmian w zakresie finansowania oświaty, funkcjonowanie systemu wsparcia zawodowych rodzin zastępczych, transport publiczny - to główne tematy posiedzenia Zarządu Związku Powiatów Polskich, które odbyło się 8-9 grudnia 2022 r. w Busku Zdroju.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójSpotkaniu przewodniczył Prezes Zarządu ZPP Andrzej Płonka, Starosta Bielski. Po otwarciu poprosił o głos gospodarzy. Wiceprezes ZPP, Starosta Buski Jerzy Kolarz powitał zebranych i przedstawił krótką informację o walorach swojego powiatu. Następnie Zastępca Dyrektora Sanatorium „Włókniarz” Tadeusz Gryc zaprezentował historię i możliwości tego obiektu.

Zobacz

W kolejnej część na temat funkcjonowania systemu wsparcia zawodowych rodzin zastępczych mówił dr Jan Basiaga z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przedstawił wyniki prowadzonych analiz związanych z obszarem funkcjonowania rodzin zastępczych w Polsce. Omówił założenia jakie stały u podstaw rozwoju tego systemu. W dalszej część przedstawił zmiany, które będą obowiązywały od 1 lutego 2023 r. W prezentowanych przez siebie danych zobrazował uczestnikom stan rzeczywisty funkcjonowania tego systemu oraz skale problemów z tym związanych. Na zakończenie poinformował o planach zrealizowania ogólnopolskiego projektu badawczego, którego głównym celem byłaby diagnoza funkcjonowania powiatowego systemu wsparcia rodzin zastępczych i jego wpływu na decyzje rodziców zastępczych o kontynuowaniu zadań opiekuńczo-wychowawczych lub rezygnacji z przyjętych funkcji. Badaniem tym mieliby być objęci: rodziny zastępcze zawodowe, organizatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, PCPRy/MOPSy (MOPR), placówki edukacyjne, placówki zdrowia oraz inne podmioty. Kończąc prezentację poprosił ZPP o przychylność i wsparcie w procesie realizacji tej inicjatywy.

Zobacz

W dalszej części posiedzenia Zarządu zebrani dyskutowali na temat bardzo trudnej sytuacji w sektorze ochrony zdrowia. Inicjacją dyskusji była prezentacja obrazująca realizację ryczałtu w 2022 r., którą przedstawiła mec. Bernadeta Skóbel, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura ZPP (prezentację zamieszczamy poniżej w załączniku).
Kolejno głos zabierali zgromadzeni Starostowie, którzy informowali o stanowiskach, które w ostatnim czasie zostają podejmowane przez poszczególne Konwenty Powiatów (zamieszczamy je poniżej w załącznikach).

Mocny głos w dyskusji przedstawił Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego Lech Janicki, Starosta Ostrzeszowski. Mówił o podstępującej reformie systemu ochrony zdrowia w Polsce, która następuje w wyniku niesprawiedliwego finansowania oddziałów szpitalnych, w tym głównie tych powiatowych. To tutaj bowiem znajdują się te oddziały, które są bardzo słabo finansowane. Przy obecnym trendzie zarówno niekorzystnych zmian demograficznych, bardzo dużej inflacji oraz ogromnych cen nośników energii i gazu, to właśnie te placówki stają przed dylematem konieczności dofinansowania (w sytuacji, w której powiat ma jeszcze taką możliwość – co jest już rzadkością) lub zamknięcia któregoś z oddziałów. Lech Janicki mówił o tym, że w Wielkopolsce w kilku podmiotach leczniczych dyrekcje szpitali musiały dokonać likwidacji oddziałów. Zdaniem Starostów sytuacja zmusza do tego, aby zobligować NFZ i resort zdrowia do podjęcia działań ratujących szpitale powiatowe.
W dalszej części kolejni Starostowie wzmacniali głos konieczności dalszej walki o pozytywną i racjonalną zmianę systemu finansowania sektora ochrony zdrowia w Polsce.

Zobacz

W dalszej części omówiono kwestię niewystarczającej wysokości subwencji oświatowej. Pismo w tej sprawie złożył Wiceprezes ZPP Adam Krzysztoń, Starosta Łańcucki. Wskazał w nim konieczność podjęcia przez Związek stanowiska, a w konsekwencji dalszych działań zmierzających do zatrzymania procesu, który prowadzi do tego, że z roku na rok samorządy powiatowe muszą coraz więcej własnych środków dopłacać do funkcjonowania oświaty.

W kolejnej część głos zabrał Zastępca Dyrektora Biura ZPP Grzegorz Kubalski. Mówił o sytuacji w obszarze finansów publicznych i możliwościach budżetowych samorządów powiatowych. Informował o bieżących zmianach w tym zakresie oraz pracach legislacyjnych regulujących tą kwestię. Omówił również tematykę związaną z transportem publicznym, w tym w zakresie podziału środków na Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Przedstawił także informację dotyczącą aktualnych prac legislacyjnych, w tym kwestii związanej z ustawą o ochronie ludności, nowelizacji Prawa budowlanego oraz edukacji domowej.

Obrady zakończył Prezes ZPP Andrzej Płonka podsumowując spotkanie oraz informując o dalszym procesie procedowania poruszonych tematów. Złożył wszystkim zgromadzonym świąteczne życzenia.

Źródło: zpp.pl

Zdjęcia: Paweł Gładyś


Zobacz także

Sprawdź kto uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego

Dodane: 2024-06-10 14:02 - Komentarze  (4)  czytane (7321)

TAGI: wyniki wyborów, wyniki do Europarlamentu, Parlament EuropejskiKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.211.31.134

Znak Krzyża - (2022-12-10 21:23:14)

Góra ukrzyżuje dół >lewa ukrzyżuje prawą

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej

wloszczowa24.pl poleca

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Ogłoszenia

Dodano: 2024-07-16 00:54:10

ZBIÓR OGÓRKÓW

Dodano: 2024-07-16 00:32:49

Niegrzeczna Blondyneczka

Dodano: 2024-07-15 23:21:00

Żyrandole pokojowe

Dodano: 2024-07-15 22:10:23

Praca na budowie

Dodano: 2024-07-15 21:40:27

Mieszkanie do wynajęcia

Dodano: 2024-07-15 19:11:50

Koszenie

Dodano: 2024-07-15 19:09:48

Usługi koparką obrotową

Dodano: 2024-07-15 17:53:49

Sprzedam Drobniejsza Brzoskwinie

Dodano: 2024-07-15 17:16:50

Szukam pracy

Dodano: 2024-07-15 15:48:39

Sprzedam ekologiczne kwiaty słonecznika