Strona startowa

Wiadomości - Zdrowie i uroda

Prosta Ta rzecz. Badaj się!

Dodał: Marta Data: 2021-11-05 17:10:20 (czytane: 2158)

Listopad to miesiąc profilaktyki raka prostaty. W związku z tym ruszyła kampania "Prosta TA rzecz. Badaj się", która ma na celu uświadamianie i zachęcanie do badań profilaktycznych gruczołu krokowego.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójKampania realizowana jest z inicjatywy Adama Jarubasa, posła do Parlamentu Europejskiego i Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator".

W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost liczby nowych rozpoznań raka gruczołu krokowego. Dlatego podejmujemy kampanię, która daje szansę na dotarcie do większej liczby osób, poprawę świadomości zdrowotnej społeczeństwa oraz zachęcenie mężczyzn do badań profilaktycznych.

 Zobacz

- Rak stercza należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. W Polsce pod względem zapadalności ustępuje jedynie rakowi płuc i wyprzedza raka pęcherza moczowego. - mówi prof. Andrzej Borówka.

- Przez 12 lat, gdy byłem marszałkiem województwa, widziałem z bliska jak dużo wsparcia potrzebują ośrodki onkologiczne ratujące zdrowie i życie ludzi. Teraz, wspólnie z kolegami z Parlamentu Europejskiego powołaliśmy  Komisję ds. Walki z Rakiem, aby szybciej i wspólnie poradzić sobie z ta chorobą. - przypomina Adam Jarubas, członek Komisji ds. walki z rakiem w Parlamencie Europejskim.

- Będziemy wspierać Europejski Plan Pokonania Raka i tworzyć standardy równego dostępu do najnowszych metod leczenia dla wszystkich, bez względu na to, czy mieszka na wschodzie lub zachodzie, w dużym mieście czy na wsi. Dziś niestety pacjenci z Europy Środkowo-Wschodniej mają dostęp jedynie do 50% najnowocześniejszych metod leczenia dostępnych w Europie Zachodniej. Szybka diagnostyka i dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny to podstawowy cel naszego programu - zauważa.

Wielu chorych, szczególnie w początkowej fazie choroby, nie odczuwa żadnych niepokojących dolegliwości. Do objawów, które powinny skłonić do wizyty u lekarza należą: zwiększone parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu, trudności w rozpoczęciu, ból i wydłużony czas oddawania moczu, ból w okolicy miednicy mniejszej, a także zaburzenia erekcji. Pacjenci ze zdiagnozowanym rakiem prostaty, skarżą się także na nykturię czyli częste nocne wizyty w toalecie.

Na czym polega badanie raka prostaty?

Diagnostykę można rozpocząć od badania krwi - określenia stężenia PSA w surowicy. Podwyższone stężenie markera nowotworowego PSA w surowicy osoby z podejrzeniem raka, nie może być traktowane jako jednoznaczny objaw raka prostaty. Podstawowym badaniem jest badanie per rectum. To proste badanie, które nie wymaga specjalnych przygotowań. Cała procedura trwa zaledwie kilkanaście sekund i nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych. Te kilkanaście sekund nie wiąże się z żadnym bólem, a może przedłużyć życie o lata. Nie warto zwlekać z decyzją o badaniu.

Dobra diagnoza to skuteczna terapia i szansa na dłuższe, szczęśliwe życie. Nie komplikuj sobie życia - badaj się!

- Osobiście doceniam, kiedy życie jest proste, dlatego badam się regularnie. A Ty? - zachęca do profilaktyki Janusz Marszycki Prezes Stowarzyszenia “Gladiatorzy”, którego przedstawiciele wystąpili w spocie promującym kampanię. Zarówno spot, jak i krótki test, który pomaga w podjęciu decyzji o badaniu, można zobaczyć na stronie

www.jarubasadam.pl

logogroup_PL_1.jpg

Tagi: Europoseł Adam Jarubas   Prosta TA rzecz. Badaj się   profilaktyka raka prostaty  

Zobacz także

Uzdrowisko Busko-Zdrój wspiera program szczepień przeciw COVID-19

Dodane: 2021-12-02 10:54 - Komentarze  (0)  czytane (1748)

TAGI: szczepienia, zabiegi w Uzdrowisku, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Mikołajkowy Weekend w regionie - Sprawdź co będzie się działo!

Pierwszy weekend grudnia to przede wszystkim "Mikołajki". W naszej ściągawce podpowiadamy, gdzie w naszym regionie można spotkać...