Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Ucieczka z miejsca kolizji - konsekwencje

Dodał: Milena Data: 2017-12-14 16:37:22 (czytane: 5885)

Parkingowe otarcia i wgniecenia to „chleb powszedni” kierowców mieszkających na dużych osiedlach. Zdarza się też, że nie wiemy, kto i jak dokonał zniszczeń. Jakie wtedy podjąć kroki, by nie zostać „na lodzie”?

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójO ile w przypadku kontroli i wypadku kierowcy wiedzą, że ucieczka z miejsca zdarzenia powoduje spore problemy, to bagatelizują zniknięcie z miejsca kolizji. Zazwyczaj dotyczy to szkód parkingowych. Zamiast poczekać na powrót użytkownika uszkodzonego pojazdu, a przynajmniej zostawić mu swoje dane (np. nr telefonu), postanawiają odjechać. Tym sposobem unikają ewentualnego mandatu , a na pewno utraty części zniżek na OC. Pomijając aspekty moralne takiego zachowania, warto pamiętać, że jest ono zwyczajnie nieopłacalne.

Po pierwsze , zgłośmy sprawę na Policję
Jeśli padliśmy ofiarą kolizji lub ktoś zarysował nam  pojazd, a następnie uciekł z miejsca zdarzenia, to powinniśmy natychmiast zgłosić sprawę organom ścigania. Kiedy do zdarzenia doszło na parkingu przy bloku warto zapytać sąsiadów czy czegoś nie widzieli lub sprawdzić  monitoring osiedlowy czy nie obejmuje on miejsca zdarzenia.  Wszystko to powinno pomóc w zidentyfikowaniu i odnalezieniu sprawcy. Policjanci przybyli na miejsce odpowiednio zabezpieczą ślady, sporządzą  dokumentację  ze zdarzenia, w której utrwalony zostanie także stan poszkodowanego samochodu oraz cała sytuacja pokolizyjna.

Pamiętajmy będąc świadkiem zdarzenia drogowego, aby zapisać numer rejestracyjny oraz markę pojazdu, którym porusza się sprawca. Dzięki tym danym policja w łatwy sposób może odnaleźć właściciela pojazdu, a  w tym wykryć sprawcę zdarzenia drogowego.

Jakie sankcje czekają na uciekiniera?
Jeżeli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, to możemy wnioskować, że miał ku temu poważne powody. Nie posiadał np. ważnych uprawnień do kierowania pojazdami, znajdował się pod wpływem środków odurzających lub  w stanie nietrzeźwości, nie dysponował aktualną polisą ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czy tez chce uniknąć ponoszenia kosztów za naprawę pojazdu poszkodowanego. Takim działaniem, w przypadku jego zidentyfikowania, ściąga na siebie poważne konsekwencje karne. Sprawcy kolizji, który zbiegł z miejsca zdarzenia i został zidentyfikowany zagraża nie tylko mandat i punkty karne (mandat do 500 złotych, a także 6 punktów karnych) lub wniosek do Sądu Rejonowego, ale również konsekwencje dla kierowcy w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z przepisami, sprawcom, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia nie przysługuje ochrona OC. Oznacza to, że zakład ubezpieczeń, wypełniając zobowiązanie wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia OC wypłaci wprawdzie osobie poszkodowanej odszkodowanie, jednak będzie mu przysługiwało żądanie od sprawcy szkody zwrotu tego odszkodowania - jest to tzw. roszczenie zwrotne (regres). Należy także podkreślić, że w takim przypadku sprawca ryzykuje również utratę posiadanych zniżek u ubezpieczyciela za bezszkodową jazdę.

Zarówno przy najdrobniejszych kolizjach i stłuczkach, jak i poważnych wypadkach nie należy wpadać w panikę i uciekać z miejsca zdarzenia. Nie przynosi to żadnych pozytywnych efektów, a może zrodzić szereg konsekwencji cywilnych i karnych, z których skali kierowcy rzadko zdają sobie sprawę bezpośrednio po zdarzeniu.

Opr. E.F z WRD KWP Kielce

Zobacz także

To będzie rok lepszy niż wszystkie!

Dodane: 2018-10-18 16:43 - Komentarze  (0)  czytane (611)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.224.56.126

Krzysztof (2018-04-18 14:02:07)

Witam,współpracuję z firmą odszkodowawczą Helpfind i temat odszkodowań z mojego punktu widzenia jest po prostu przeogromny!! Odnośnie stłuczek parkingowych to realnie rzecz biorąc rzadko kiedy jest szansa na ustalenie sprawcy. Użytkując samochód w wielkich miastach, warto zakupić polisę AC, która pokryje m.in. szkody parkingowe. W razie pytań zapraszam do kontaktu pod numerem tel. 616 350 050.Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

HLB Buskowianka vs. AZS UJK Kielce 26:30 (10:16)

Noc wyborcza u kandydatki na Burmistrza Elżbiety Śliwy

Noc wyborcza u kandydata na Burmistrza Waldemara Sikory

Noc wyborcza u kandydata na Burmistrza Jerzego Szydłowskiego

Konferencja prasowa z udziałem Wojewody Świętokrzyskiego

Rządowe wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich

Konkursy

Konkurs zakończony: Koncert Beaty Kozidrak & Bajm
Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach
Konkurs zakończony: Koncert Raz Dwa Trzy Młynarski w Kielcach
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Konkurs Fotograficzny 'Wszystkie Dzieci Świata' Pacanów 2018

Już po raz dwunasty ECB zaprosiło miłośników fotografii: fotografików, reporterów, podróżników, amatorów utrwalania chwil ulotnych,...