Wiadomości - Kultura, rozrywka

Zespół 'Man-tra' wystąpił na scenie Sanatorium 'Marconi'.

: MC Data: 2011-08-17 15:18:38 (czytane: 4799)

W dn. 10.08.2011 o godz. 15tej, na gościnnej scenie Sali Koncertowej Sanatorium 'Marconi' wystąpił krakowski zespół man-tra.

Sami siebie określają jako „przyjaciół, którzy znajdując ukojenie w dźwiękach starożytnych mantr, postanowili podzielić się otrzymanym skarbem z innymi”.
Muzyka zespołu stanowi swoisty nośnik treści, które w jak najbardziej bezpośredni sposób mają dotrzeć do odbiorcy. Warstwa dźwiękowa jest tłem dla wedyjskich mantr przekazywanych od czasów starożytności. Na pewnym etapie swej działalności, grupa postanowiła nie tylko koncertami zachęcić do medytacji. Od października 2010r, ruszyły warsztaty, na których zainteresowani mogą nauczyć się technik medytacji, praktykowanych od lat przez członków zespołu.

man_tra03.jpg


Samo słowo „Mantra” pochodzi z Sanskrytu. Sanskryt jest starym językiem indoaryjskim, w którym zapisano większość religijnej i filozoficznej literatury indyjskiej (w tym właśnie mantr). Nazwę grupy można przełożyć jako wyniesienie umysłu ponad sprawy codzienności i problemy otaczającego świata do stanu odpoczynku, ukojenia i spokoju.

man_tra01.jpg 


Czym są mantry? Są to specjalne dźwięki wywodzące się głównie z religii wschodu, których śpiewanie przez regularne powtarzanie stałego dźwięku (mantrowanie) ma pomóc w opanowaniu umysłu, aktywowaniu określonej energii, uspokojeniu. Medytacja z mantrą ma umożliwić nam wewnętrzną podróż do samego siebie.

man_tra02.jpg 


Zespół man-tra wystąpił u nas nie po raz pierwszy.
To naprawdę profesjonaliści, nie tylko w kontekście samego występu, ale także całej sfery związanej ze stworzeniem szczególnego nastroju wokół koncertu. Gra świateł, w tym świece na scenie, wspaniałe krajobrazy oraz tekst, mantr wyświetlane na ekranie, pomagały odprężyć się i zatopić w wygodnych fotelach. Pieśni płynęły, łagodnie wlewając się w zgromadzoną publiczność. Anna Fijałkowska, solistka zespołu, swym ciepłym głosem wzbogacała w przerwach między utworami naszą wiedzę o mantrach i medytacji. W trakcie koncertu artyści uczyli publiczność tekstu prostszych mantr i zachęcali do wspólnego intonowania. Z czasem widownia poczynała sobie coraz śmielej.

 man_tra04.jpg


Po koncercie można było nabyć płyty zespołu oraz broszury o medytacji i mantrach.
Zaintrygować słuchacza może akompaniament gitar (basowa i akustyczna), który wydawać by się mogło, że nieszczególnie licuje z opisywanym widowiskiem, ale daje naprawdę wspaniały efekt.
Zespół fantastycznie łączy wielowiekową tradycję z nowoczesnością. Żeby się o tym przekonać, warto przyjść i zobaczyć następny koncert grupy man-tra, do czego serdecznie zachęcamy. Może już tej jesieni…

Obecnie zespół man-tra to kwintet, który tworzą:
Anna Fijałkowska - śpiew, instrumenty perkusyjne
Dorota Bilewicz- śpiew, gitara basowa
Adam Suder - śpiew, gitary prowadzące, harmonijki, kazoo
Jacek Cukierski - gitara    
Marcin Mikuła – perkusja, śpiew
Podczas koncertu w Sanatorium „Marconi” wystąpili w nieco okrojonym, trzyosobowym składzie: Anna Fijałkowska, Dorota Bilewicz, Adam Suder.

Zainteresowanych twórczością zespołu zapraszamy do odwiedzenia strony man-tra.art.pl
 

/UBZ/

 


Reklama.

Zobacz także

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.191.0

-olo (2011-08-18 13:01:57)

/cyt. ,, Muzyka zespołu stanowi swoisty nośnik treści, które w jak najbardziej bezpośredni sposób mają dotrzeć do odbiorcy,, Mam pytanie ogólnej natury:
o co chodzi?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...