Strona startowa

Wiadomości - Kronika policyjna

Wypalanie traw jest nielegalne! Alarmuj! Reaguj!

Dodał: Marta Data: 2023-03-10 10:09:50 (czytane: 8916)

Cyklicznie na początku wiosny na terenie kraju odnotowuje się liczne przypadki pożarów mających związek z nielegalnym procederem wypalania traw, trzcinowisk lub pozostałości po zeszłorocznych zbiorach.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-ZdrójWYPALANIE TRAW JEST NIEDOZWOLONE!

Zgodnie z przepisami Ustawy o Ochronie Przyrody, a także Kodeksu Wykroczeń za wypalanie traw grozi kara aresztu albo grzywna, nawet do 5000 zł. W przypadku, gdy ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi, albo budynkom, sprawca podpalenia możne trafić do więzienia nawet na 10 lat! Ten proceder stosowany wiosną i jesienią jest nie tylko nielegalny ale też bardzo niebezpieczny. W pożarach traw giną zwierzęta i ludzie. To katastrofa ekologiczna dla całego ekosystemu. Pomimo świadomości szkód jakie powstają, niestety wciąż spotykamy się z tym procederem.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Rolnicy niebawem rozpoczną wzmożone prace agrotechniczne. Część z nich, niestety, zdecyduje się na wypalanie suchych odrostów traw co według niepotwierdzonych naukowo przekonań ma użyźnić glebę.  Proceder wypalania traw jest niezwykle niebezpieczny dla mienia ludzkiego a nawet życia. Suchość gleby i traw oraz wiosenne wiatry powodują, że ogień rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Często sięga rozmiarów nad którymi człowiek samodzielne nie jest już w stanie zapanować. To żywioł, który potrafi zniszczyć ludzki dobytek i narazić człowieka na utratę zdrowia i życia. Silniejszy podmuch wiatru może przenieść ogień na zabudowania powodując ogromne straty. Ponadto zarówno łąki jak i sady w których wypala się pozostałości po przycinaniu drzewek umiejscowione są w pobliżu traktów komunikacyjnych. Z łatwością przenoszony dym może wpłynąć na ograniczenie widoczności kierowcom, co generuje dodatkowe zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wiosenne wypalanie traw często związane jest z chęcią usunięcia niezebranego, ostatniego odrostu trawy. W świadomości zachował się bowiem mit, że wypalanie traw i pozostałości roślinnych poprawi żyzność gleby, zniszczy chwasty oraz zwiększy kolejny plon. Nic bardziej mylnego. Wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej próchniczej warstwy gleby pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby. Wysoka temperatura niszczy roślinność, powoduje degradację gleby i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt.

Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje

Jest to działanie bezprawne za które może grozić grzywna, której wysokość zawarta jest w przedziale od 20 zł do 5000 zł. Zgodnie z art. 82 Kodeksu Wykroczeń sprawca może otrzymać też karę aresztu. Natomiast jeżeli zdarzenie wyczerpie znamiona przestępstwa określone w art. 163 kk, który mówi o tym, że kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mające postać m.in. pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat, natomiast jeżeli następstwem tego czynu jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób wówczas sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. Sprawcy tego procederu grozi również cofnięcie dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przypominamy, że w przypadku zauważenia pożaru należy oddalić się na odległość bezpieczną od zarzewia ognia i powiadomić służby ratunkowe dzwoniąc pod bezpłatny numer 112.

Zobacz

Apelujemy o rozsądek!

Za większość pożarów traw i nieużytków rolnych odpowiedzialny jest człowiek !

Widzisz pożar?

Alarmuj! Reaguj!                 

Dzwoń pod numer alarmowy 112!

Źródło: Biuro Prewencji KGP

Reklama.

Tagi: pożar   Policja   świętokrzyskie  

Zobacz także

To oszust, a nie znajomy poprosił o Blika

Dodane: 2024-04-12 13:32 - Komentarze  (0)  czytane (2088)

TAGI: Kronika Policyjna, Policja w Jędrzejowie, oszustwoKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.215.16.238

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zielone Świątki w tradycji

Zielone Świątki pierwotnie były świętem pogańskim, a wiązały się z obchodami święta wiosny. Wiąże się je też ze słowiańskim świętem...