Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

XVIII Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny

Dodał: red Data: 2023-05-22 13:38:04 (czytane: 3846)

Muzeum Wsi Kieleckiej i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego zapraszają 28 maja 2023 do Parku Etnograficznego w Tokarni na XVIII Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój



W dniu 28 maja odbędzie się 18. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny w Parku Etnograficznym w Tokarni między godziną 11:00 a 18:00.

W ramach imprezy odbędą się:

  • giełda agroturystyczna "Swojskie Klimaty – Świętokrzyskie Smaki", podczas której będzie można spróbować wiele produktów i potraw regionalnych przygotowanych przez kilkadziesiąt kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń agroturystycznych, lokalne grupy działania, gminy itp. Do tej pory zgłosiło się ok. 60 wystawców z całego województwa świętokrzyskiego (z miejscowości takich jak m.in.: Chęciny, Bieliny, Nowa Słupia, Łopuszno, Bodzentyn, Brody, Działoszyce, Raków, Nowy Korczyn, Piekoszów, Krasocin a nawet Stowarzyszenie Agroturystyczne Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne i Piwnice Antoniego z Małopolski).
  • występy zespołów ludowych, folkowych na scenie: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Zespół Domaszowianie, Zespół Ignacowianki, Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, Zespół pieśni i Tańca Piekoszowianie, Kapela Typowy Janus,
  • o godzinie 17:00 wystąpi zespół Piękni i Młodzi, Magdalena Narożna – muzyka taneczna
  • podczas jarmarku odbędą się konkursy: kulinarny "Nadziane po chłopsku" z cennymi nagrodami (sprzęt małe AGD) oraz konkurs "Na najładniejsze stoisko",
  • szereg atrakcji dla dzieci w ramach Agrostrefy dziecięcej,
  • kiermasze rękodzieła,
  • pokazy tradycyjnych rzemiosł,
  • pokazy obrzędowe, warsztaty.

Zobacz

Gościem specjalnym Jarmarku Agroturystycznego będzie Województwo Lubelskie, które zaprezentuje walory i atrakcje turystyczne regionu.

Atrakcją będzie też konkurs kulinarny "Nadziane po chłopsku". Do konkursu zgłoszone zostały potrawy przygotowane z produktów pochodzących z gospodarstw rolnych, z produktów ekologicznych, uprawianych/hodowanych w sposób tradycyjny, odpowiadające tematyce konkursu. Mogą to być potrawy przygotowane w wersji na słodko, na słono, pikantne czy ziołowe. Biorąc pod uwagę sposób przygotowania mogą być: bez obróbki cieplnej lub pieczone, gotowane, smażone itp. wedle pomysłów uczestników konkursu z wykorzystaniem produktów tradycyjnych związanych z Regionem Świętokrzyskim. Oprócz walorów smakowych ocenie podlegać będzie również związek z tematyką konkursu oraz sposób serwowania potrawy przez Wystawcę.

Atrakcje w ramach agrosfery dla dzieci: (w ramach obchodów Dnia Dziecka)

  • Teatr Wagabunda: "Stara Zagroda – czyli jak żyli i bawili się nasi przodkowie" – gry i zabawy rodzinne prowadzone przez Teatr Wagabunda na następujących stanowiskach: stanowiska: pralnia, wychodek, waga, podkowiarnia, kręgielnia, huśtawka, wygibasy, trenażer, strzelanie z procy, moja-twoja, walka na worki, konik bujany, monidło, klepoki małe, klepoki duże, kładka, dziad i baba, rzut kółeczkami i dziobiące ptaszki;
  • Robie Sobie DIZAJN: a) strefa rodzinnej zabawy – "Podróże po równoległym świecie", b) warsztaty projektowania postaci i zwierząt z drewna z równoległego świata.
  • PODRÓŻE PO RÓWNOLEGŁYM ŚWIECIE to, drewniana instalacja połączona tunelem czasoprzestrzennym, w której dzieci podróżować będą między wymiarami różnorodnych zabaw. Atrakcje te w pełni pobudzać będą ich wyobraźnię oraz zachęcać do twórczego działania. Przemieszczając się pomiędzy zakamarkami instalacji, dzieci odbywać będą podróż po swojej wyobraźni doświadczając zabawy motoryczne, sensoryczne, ruchowe i artystyczne. Finalnie dotrą do strefy warsztatowej, gdzie wraz z animatorami stworzą postacie i zwierzęta z równoległego świata

Na stoisku Leśny Kompleks Promocyjny – Puszcza Świętokrzyska prezentowane będą walory turystyczne oraz przyrodnicze obszaru LKP Puszcza Świętokrzyska, a także tematyka związana z tzw. darami lasu. Gościem specjalnym będzie Maksymilian Przybylski, twórca bloga "Max gotuje z natury", przyrodnik, kucharz czerpiący ze staropolskiej kuchni, ale przede wszystkim z dzikich roślin, z których tworzy zaskakujące i nieoczywiste potrawy. Podczas imprezy ugotuje pokrzywiankę świętokrzyską, którą będzie można spróbować. W ramach stoiska prowadzone będą warsztaty z zakresu: rozpoznawania grzybów, rozpoznawania tropów zwierząt, rozpoznawania drzew i krzewów leśnych, rozpoznawania popularnych ziół leśnych (leśna apteka). Ponadto na stoisku będą prowadzone konkursy dla dzieci i młodzieży (koło fortuny) oraz będzie tzw. leśna strefa relaksu. Możliwe będzie uzyskanie porad z zakresu uprawy drzew. Leśnicy będą też prezentowali atrakcje turystyczne i bazę rekreacyjną świętokrzyskich lasów.

Rodzinne gry i zabawy zorganizuje Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej: warsztaty garncarskie, tkackie, zielarskie, animacje: przeciąganie liny, narty wieloosobowe, rzut wiankiem do celu, dojenie krowy.

Wiejska Foto Budka, w której będzie możliwość wykonania sobie zdjęcia w specjalnie zaaranżowanej wiejskiej scenerii, z użyciem tradycyjnych narzędzi i sprzętów (np. balia z tarą do prania) oraz tradycyjnych elementów ubrania.

Zamek Królewski w Chęcinach na swoim barwnym stoisku obsługiwanym przez osoby ubrane w strojach dawnych prowadzić będzie konkursy i pokazy mincerstwa. Ponadto będzie można zobaczyć z bliska elementy zbroi rycerskiej, hełmy, napierśniki, miecze itp.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Reklama.

Tagi: Kielce   Tokarnia   Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny   Świętokrzyskie

Zobacz także

48. Buskie Spotkania z Folklorem: Święto muzyki ludowej

Dodane: 2024-03-16 09:46 - Komentarze  (0)  czytane (1931)

TAGI: folklor, muzyka ludowa, spotkania z folklorem



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.163.200.109

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
więcej

Kultura, rozrywka

48. Buskie Spotkania z Folklorem: Święto muzyki ludowej

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach serdecznie zaprasza do udziału w 48. edycji Buskich Spotkań z Folklorem. Ruszył nabór zgłoszeń do jednego z najstarszych, najbardziej prestiżowych i oczekiwanych konkursów dla wykonawców muzyki ludowej w Polsce. więcej»

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Niezwykła liturgia Wielkiego Czwartku

Liturgia Wielkiego Czwartku jest niezwykła, gdyż została ustanowiona na pamiątkę niezwykłych wydarzeń. W katedrach biskupi święcą...