Strona startowa

Wiadomości - Zdrowie i uroda

4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

Dodał: Marta Data: 2024-02-03 11:34:59 (czytane: 8631)

Dnia 4 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, poświęcony zwiększeniu świadomości na temat chorób nowotworowych oraz konieczności eliminowania nierówności w opiece onkologicznej.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój



Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi "Close the care gap" i podkreśla pilną potrzebę przezwyciężenia różnic w dostępie do opieki zdrowotnej w obszarze onkologii.

Według najnowszych szacunków Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (ang. International Agency for Research on Cancer – IARC) w 2022 roku na świecie wystąpiło 20 milionów nowych przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe oraz 9,7 miliona zgonów nowotworowych.

 

Zobacz

Najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie był rak płuc – w 2022 r. wystąpiło 2,5 miliona nowych przypadków, co stanowiło 12,4 proc. ogólnej liczby nowych zachorowań na wszystkie nowotwory.

Rak piersi był drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym (2,3 miliona przypadków i stanowił 11,6 proc. ogółu zachorowań), następnie rak jelita grubego (1,9 miliona przypadków, 9,6 proc;), rak gruczołu krokowego (1,5 miliona przypadków, 7,3 proc.) oraz rak żołądka (970 000 przypadków, 4,9 proc.).

IARC szacuje, że w 2050 roku, na świecie wystąpi ponad 35 mln nowych zachorowań na nowotwory złośliwe, co stanowi wzrost o 77 proc. w porównaniu do szacowanych 20 mln przypadków w 2022 roku. Szybko rosnące globalne obciążenie chorobami nowotworowymi jest związane zarówno ze starzeniem się populacji, jak również ze zmianami w ekspozycji na czynniki ryzyka. Tytoń, alkohol i otyłość są kluczowymi czynnikami przyczyniającymi się do wzrostu zachorowalności na nowotwory złośliwe.

Ogólna umieralność z powodu chorób nowotworowych w Polsce jest o 15 proc. wyższa od średniej UE i zmniejsza się wolniej niż średnia UE. Główną przyczyną zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi nadal jest rak płuc, a na drugim miejscu rak jelita grubego - wynika z kolei z raportu "Krajowe profile dotyczące nowotworów 2023” OECD i Komisji Europejskiej.

Także czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka są w Polsce na wyższym poziomie niż w innych państwach UE – szczególnie zanieczyszczenie powietrza, nadwaga i otyłość oraz spożycie alkoholu.

Badania naukowe pokazują, że nawet ponad 90 proc. przypadków chorób nowotworowych zależy od czynników zewnętrznych. Na stronie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem – www.12sposobownazdrowie.pl - można znaleźć konkretne zalecenia, co robić by uniknąć choroby w przyszłości. Zalecane jest m.in., by rzucić palenie, zadbać o zdrową dietę i zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną.

Eksperci zalecają też wykonywanie bezpłatnych badań przesiewowych. Kobiety w wieku 45-74 lata mogą wykonać mammografię (co 2 lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej), kobiety w wieku 25-64 lata – cytologię (co 3 lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej), kobiety i mężczyźni w wieku 50–65 lat lub 40–49 lat kolonoskopię - młodszy przedział wiekowy, jeśli krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego (wykonywana nawet co 10 lat, jeśli lekarz nie zaleci inaczej).

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, zobowiązującą państwa, które ją podpisały do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. (PAP)

Reklama.

Tagi: rak   choroby onkologiczne   nowotwory  

Zobacz także

GIS: będziemy zalecać noszenie maseczek

Dodane: 2024-08-21 09:16 - Komentarze  (10)  czytane (7084)

TAGI: maseczki, covid, Inspektor Sanitarny



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.205.56.209

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

85 lata temu wojska niemieckie zaatakowały RP - początek II wojny światowej

85 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice...