Wiadomości - Aktualności
Informacja o sposobie zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych
Dodał: Marta Data: 2024-02-19 09:26:58 (czytane: 6163)
23 stycznia 2024 r. Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwałę dotyczącą sposobu zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych oraz powoływania tych komisji.
Uchwała nr 26/2024 obejmuje także wzór zgłoszenia i precyzuje zasady przeprowadzania losowania w kontekście wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw, rad dzielnic m.st. Warszawy, a także w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
UCHWAŁA NR 26/2024 PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ z dnia 23 stycznia 2024 r. dostępna pod linkiem: KLIKNIJ
Zgłoszenie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych: KLIKNIJ
Kalendarz wyborczy w wyborach samorządowych 2024 przewiduje kolejne etapy:
do dnia 22 lutego 2024 r.
- zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych.
- powołanie przez komisarzy wyborczych terytorialnych komisji wyborczych.
- utworzenie obwodów głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów,
- zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy.
- podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika,
- zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.
- przyznanie przez Państwową Komisję Wyborczą jednolitych numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.
- zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.
- przyznanie przez komisarza wyborczego, wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim, numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do sejmiku województwa i nie został im przyznany numer przez Państwową Komisję Wyborczą.
- przyznanie przez komisarza wyborczego numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów do rady powiatu i nie został im przyznany numer przez Państwową Komisję Wyborczą ani przez komisarza wyborczego wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim,
- powołanie przez komisarzy wyborczych obwodowych komisji wyborczych.
- nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wyborcze.
- podanie do publicznej widomości, w drodze rozplakatowania obwieszczeń: a) terytorialnych komisji wyborczych o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych, b) gminnych komisji wyborczych o zarejestrowanych kandydatach na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast,
- zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat,
- zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski.
- podanie do publicznej wiadomości informacji o organizacji w gminach wiejskich lub miejsko-wiejskich, w dniu wyborów, bezpłatnego gminnego przewozu pasażerskiego, o którym mowa w art. 37f § 1 Kodeksu wyborczego.
- składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.
- poinformowanie wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, którzy zgłosili zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego, o godzinie transportu w dniu głosowania.
- zakończenie kampanii wyborczej.
Śledźcie nasze relacje, aby być na bieżąco z najważniejszymi momentami kampanii wyborczej!
Źródło: wybory.gov.plReklama.
Tagi: wybory samorządowe wybory 2024
Komentarze (2)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.9.171
H0L0GR4M (2024-02-19 14:16:10)
właśnie gdzie można się zgłosić żeby siedzieć w komisji na wyborach???? ;>
L (2024-02-19 11:46:27)
gdzie w Busku mozna sie zgłosic do komisji?