Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej: Kadrówka wkroczy do regionu

Dodał: Marta Data: 2023-08-08 11:25:25 (czytane: 3409)

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, który wystartował 6 sierpnia sierpnia w Krakowie, dotrze do województwa świętokrzyskiego we wtorek, 8 sierpnia. Uczestników marszu - 350 osób w Wodzisławiu powita marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójCoroczne powitanie uczestników marszu w Wodzisławiu odbędzie się dziś o godzinie 17. W asyście Młodzieżowej Orkiestry Strażackiej kadrówka przemaszeruje na Rynek, gdzie rozpoczną się oficjalne uroczystości, w tym złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowowi Piłsudskiemu.

Zobacz

Marsz to nie tylko forma uczczenia odwagi i bohaterstwa uczestników szlaku bojowego 1914 roku, ale też możliwość spotkania się ludzi, związanych z czynem niepodległościowym w duchu Józefa Piłsudskiego. To interesujący sposób na aktywne poznawanie polskiej historii, naukę samodzielności, odpowiedzialności, sprawdzian dojrzałości.

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej zakończy się uroczyście na Placu Wolności w Kielcach 12 sierpnia. Zostaną wręczone odznaki i nagrody z udziałem najwyższych władz państwowych, wojskowych, i samorządowych.

W tym roku wydarzenie odbywa się pod stałym hasłem "Bez 6 sierpnia 1914 r., nie byłoby 11 listopada 1918 r.". Przypada w 86. rocznicę zakończenia sypania kopca Józefa Piłsudskiego.

Komendant marszu Dionizy Krawczyński poinformował PAP, że w trasę wyruszyło ok. 350 osób, w tym cywile i organizacje strzeleckie, a także żołnierze jednostek nawiązujących do tradycji legionowej i reprezentacje Wojsk Obrony Terytorialnej. Wśród maszerujących - wskazał komendant - jest zarówno grupa cywili z Chojnic, która uczestniczy w marszu po raz 15., jak i żołnierze 1. Dywizji Piechoty Legionów im. marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, idący w marszu po raz pierwszy.

"Jedno serce, jeden mundur, służba – to w tym roku ma szczególny wymiar przy tych nowych jednostkach wojska, które zjawiły się tutaj na Oleandrach" - zaznaczył Krawczyński.

Zobacz


Kompania zwana "Kadrówką", utworzona z podległych Józefowi Piłsudskiemu oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, wyruszyła z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. O godz. 9.45 żołnierze I Kompanii Kadrowej obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli 12 sierpnia do Kielc.

Choć wymarsz kompanii kadrowej był w sensie militarnym małym epizodem, to zdaniem historyków miał znaczenie polityczne, zaznaczając od początku I wojny światowej istnienie "sprawy polskiej". "Kadrówka" dała początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w czasie I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano w 1924 r. dla upamiętnienia tamtych wydarzeń. Przed wojną odbyło się 15 marszów. Tradycję wskrzeszono w 1981 r., zachowując ciągłość numeracji. W latach 80. marsz miał charakter manifestacji patriotycznej, potem powrócił do przedwojennej formuły zawodów sportowo-obronnych. Obecny marsz jest 43. po wojnie.

Źródło: PAP, swietokrzyskie.pro

Tagi: Kadrówka   Marsz Kompanii Kadrowej   świętokrzyskie  

Zobacz także

Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

Dodane: 2024-05-09 15:09 - Komentarze  (0)  czytane (1819)

TAGI: Góry Świetokrzyskie, skarb, Świętokrzyska Grupa EksploracyjnaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.215.16.238

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zielone Świątki w tradycji

Zielone Świątki pierwotnie były świętem pogańskim, a wiązały się z obchodami święta wiosny. Wiąże się je też ze słowiańskim świętem...