Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Oczy w górę: Będą dobre warunki do obserwacji roju Perseidów

Dodał: Marta Data: 2023-08-09 13:53:34 (czytane: 4950)

W sierpniu niebo niespodziewanie zaczyna rozświetlać się spektakularnym zjawiskiem - rojem meteorów znanym jako Perseidy. To niezwykłe zjawisko przyciąga uwagę zarówno miłośników astronomii, jak i zwykłych obserwatorów. Tegoroczne Perseidy obiecują dostarczyć niezapomnianych wrażeń obserwacyjnych, a warunki na niebie wydają się wręcz idealne.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójPerseidy, znane również jako "łzy świętego Wawrzyńca", to coroczny deszcz meteorów, którego widoczność można zaobserwować od połowy lipca do drugiej połowy sierpnia. Kumulacja tego imponującego zjawiska wypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Dr Kamil Deresz z Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie podkreśla, że w tym roku oczekuje się, iż Perseidy zaprezentują się w pełnej krasie, z możliwością zobaczenia od 50 do 80 "spadających gwiazd" w ciągu godziny w trakcie szczytowej aktywności. Niemniej jednak, dokładna liczba meteorów może być trudna do przewidzenia.

Zobacz

Warunki obserwacyjne wydają się być obiecujące. Księżyc w fazie, w której nie generuje silnego światła, nie powinien zakłócać obserwacji. Dla najlepszych efektów zaleca się wyjazd z miast, aby uniknąć wpływu sztucznego oświetlenia na widoczność nieba.

Perseidy to efekt przelotu przez atmosferę Ziemi drobin skalnych z przestrzeni kosmicznej. Większość z nich ulega zniszczeniu w atmosferze, co generuje widowiskowe świetlne efekty. Warto zwrócić uwagę, że jeśli jasna skała dotrze do powierzchni Ziemi, nazywana jest meteorytem.

Nie tylko Perseidy będą cieszyć miłośników nieba w sierpniu. Dogodne warunki obserwacyjne umożliwią również zobaczenie planet Saturna i Jowisza. Księżyc również nie pozostaje w tyle, zapraszając do podziwiania dwóch pełni w tym miesiącu. A dla tych, którzy chcą podziwiać głębsze piękno kosmosu, zachęca się do obserwacji Drogi Mlecznej podczas nowiu.

Zatem, przygotujcie swoje teleskopy i nakierujcie wzrok w górę. Spektakularne Perseidy wkrótce będą królować na nocnym niebie, dostarczając niezapomnianych chwil podziwu nad tym, co skrywa przestrzeń kosmiczna.

Źródło: PAP

Reklama.

Tagi: obserwacja nieba   perseidy    

Zobacz także

Bezpieczne grzybobranie - jak zachować się w lesie

Dodane: 2023-09-30 08:00 - Komentarze  (0)  czytane (20436)

TAGI: grzybobranie, zbieranie grzybówKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.200.101.84

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Sanatorium mi?o?ci - spotkanie z uczestnikami programu

Sanatorium Mi?o?ci w Busku-Zdroju - konferencja prasowa

StudniĂłwka 2023 ZespĂł? SzkĂł? Ponadpodstawowych im. M. Kopernika w Busku-Zdroju - cz??? oficjalna

Konferencja prasowa w Muzeum Regionalnym w Pi?czowie

StudniĂłwka 2023 ZespĂł? SzkĂł? Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju - zabawa cz.2

StudniĂłwka 2023 ZespĂł? SzkĂł? Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju - zabawa cz.1

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj bilet na występ Kabaretu K2 w Busku-Zdroju!
Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Jesienią bezpiecznie na drodze

Polska złota jesień, mimo ciepłej palety barw, dla użytkowników dróg, jest porą roku niebezpieczną. W tym czasie, warunki na drodze...