Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Kartka z kalendarza: 31 grudnia - Ciekawostki z Polski i ze świata

Dodał: Marta Data: 2023-12-31 12:07:55 (czytane: 3594)

31 grudnia - Sylwester, przynosi ze sobą nie tylko radosne świętowanie, ale również przypomina wydarzenia z przeszłości. Warto spojrzeć na tę datę z perspektywy historii, odkrywając różnorodność wydarzeń, które miały miejsce w różnych okresach czasu.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój



W 1435 roku w Brześciu Kujawskim Polska zawarła pokój wieczysty z Zakonem Krzyżackim.

368 lat temu w 1655 roku w Tykocinie zmarł książę Janusz Radziwiłł. W 1655 r. wspólnie z księciem Bogusławem Radziwiłłem podpisał w Kiejdanach ze Szwedami układ, w którym uznawał Karola X Gustawa za króla Polski i zgadzał się na detronizację Jana II Kazimierza.

Również w 1655 roku: Podczas potopu szwedzkiego w Tyszowicach szlachta i wojsko utworzyły konfederację przeciwko Szwedom i Karolowi X Gustawowi.

W 1669 roku: Podczas polowania w okolicach Królewca zmarł książę Bogusław Radziwiłł; koniuszy wielki litewski. W latach 1657–1669 gubernator Prus Książęcych; protektor kalwinizmu.

W 1726 roku 297 lat temu: Papież Benedykt XIII dokonał kanonizacji Stanisława Kostki.

253 lata temu w 1770 roku  Konfederaci barscy rozpoczęli heroiczne starcie z wojskami rosyjskimi o Jasną Górę, które trwały do 15 stycznia.

W 1856 roku w Paryżu urodził się Wojciech Kossak, malarz, reprezentant malarstwa historycznego i batalistycznego.

W 1861roku  w Harklowej urodził się Włodzimierz Przerwa-Tetmajer, malarz i grafik.

154 lata temu w 1869 roku w Le Cateau-Cambresis urodził się Henri Matisse, francuski malarz, grafik i rzeźbiarz, jeden z twórców fowizmu.

1887 / 136 lat: W Przeworsku urodził się Jan Chmurowicz, generał WP, dowódca obrony Przemyśla w 1939 r.

1888 / 135 lat: W Derebczynie urodził się Andrzej Pronaszko, malarz, scenograf i twórca dzieł o charakterze historycznym.

1908 / 115 lat: W Buczaczu urodził się Szymon Wiesenthal, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, słynny łowca zbrodniarzy z II wojny światowej.

1922 / 101 lat: W Krakowie urodziła się Halina Czerny-Stefańska, pianistka, zdobywczyni pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

1931 / 92 lata: W willi Henryka Zaremby pod Lwowem doszło do głośnego zabójstwa córki Elżbiety, a proces guwernantki Rity Gorgonowej stał się jednym z najbardziej nagłośnionych w II RP.

W 1932 roku - Polscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali szyfr „Enigmy” – niemieckiej maszyny kodującej.

1937 / 86 lat: W Walii urodził się Anthony Hopkins, znakomity aktor, zdobywca Oscara, zyskujący uznanie na całym świecie.

1939 / 84 lata: W Wiedniu odbył się pierwszy koncert filharmoników wiedeńskich, wydarzenie kulturalne o globalnym znaczeniu.

1943 / 80 lat: W Warszawie działacze komunistyczni powołali Krajową Radę Narodową, a jej przewodniczącym został Bolesław Bierut.

1944 / 79 lat: Krajowa Rada Narodowa powołała w miejsce PKWN Rząd Tymczasowy Rzeczypospolitej Polskiej, a na jego czele stanął Edward Osóbka-Morawski.

1972 / 51 lat: W Warszawie urodził się Konrad Niewolski, reżyser i scenarzysta, twórca polskich produkcji filmowych i telewizyjnych.

1978 / 45 lat: W Polsce rozpoczęły się opady śniegu, które zapoczątkowały tzw. zimę stulecia.

1979 / 44 lata: W Warszawie urodziła się Agnieszka Grochowska, aktorka, znana z ról w filmach "W ciemności" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

1980 / 43 lata: Prezydent Wojciech Jaruzelski podpisał pakiet ustaw gospodarczych, tzw. plan Balcerowicza, przynoszący zmiany w polskim systemie ekonomicznym.

1982 / 41 lat: Stan wojenny w Polsce został zawieszony.

1984 / 39 lat: USA wystąpiły z UNESCO, wyrażając sprzeciw wobec polityki prowadzonej przez tę organizację.

1986 / 37 lat: W Krakowie powstało Muzeum Fotografii, stanowiące ważne miejsce dla kultury i historii sztuki fotograficznej.

1988 / 35 lat: Krzysztof Wielicki dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Lhotse.

1994 / 29 lat: Wojska rosyjskie rozpoczęły szturm na Grozny, co wywołało konflikt w Czeczenii.

1996 / 27 lat: W Warszawie zmarł Wiesław Drzewicz, aktor znany m.in. z seriali "W labiryncie" i "07 zgłoś się". Jego talent pozostaje w pamięci widzów dzięki roli dozorcy w radiowych „Matysiakach”; swojego głosu użyczył postaci Gargamela z animowanego serialu dla dzieci „Smerfy”.

1999 / 24 lata: Borys Jelcyn złożył dymisję ze stanowiska prezydenta Rosji, otwierając nowy rozdział w historii kraju. Obowiązki prezydenta przejął premier Władimir Putin.

2002 / 21 lat: W Warszawie zmarł Kazimierz Dejmek, reżyser teatralny, minister kultury i sztuki, pozostawiając nieoceniony wkład w polską kulturę.

2007 / 16 lat: W Katowicach zmarł Adam Skwira, lider strajku w kopalni "Wujek" na początku stanu wojennego.

2013 / 10 lat: W Warszawie zmarł Andrzej Turski, ceniony dziennikarz radiowy i telewizyjny, pozostawiając niezapomniany ślad w polskim środowisku medialnym.

2015 / 8 lat: W Inowrocławiu zmarł Roman Bartoszcze – lider "Solidarności Chłopskiej", poseł i prezes odrodzonego PSL. Jego wkład wpłynął na historię ruchu ludowego w Polsce.

2020 / 3 lata: W Wrocławiu zmarł ojciec Maciej Zięba – teolog, filozof i publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej.

Zobacz


31 grudnia to zatem nie tylko moment refleksji nad mijającym rokiem, ale także czas, aby spojrzeć na przeszłość i docenić różnorodność wydarzeń, które kształtowały naszą historię.

Reklama.

Tagi: kalendarium   kartka z kalendarza    

Zobacz także

W piątek rok szkolny kończą maturzyści

Dodane: 2024-04-26 09:18 - Komentarze  (0)  czytane (620)

TAGI: matura, koniec roku szkolnego



Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.142.174.55

trzymajcie mnie (2023-12-31 16:18:14)

w 1980 roku prezydent Wojciech Jaruzelski, 43 lata temu podpisał pakiet ustaw gospodarczych, tzw. Plan Balcerowicza. Ludzie, co wy bierzecie.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

81 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Było ono największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej,...