Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Włoszczowa: Dziki niszczą plony

Dodał: MCK Data: 2007-06-15 17:12:35 (czytane: 6440)

W kukurydzy, ziemniakach, zbożach, łąkach... Rolnicy nie mają spokoju i są bezsilni.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój



Nie pomagają nocne pilnowania, wystrzeliwane petardy, substancje zapachowe, zapalane nocą znicze, a nawet... grające na polach radia na baterie. - Te pierony nie boją się niczego! - rozkładają ręce bezradni rolnicy.

wloszczowa_dziki.jpg
Dziki nie boją się nawet petard.


Radni biją na alarm - dziki buszują w uprawach kukurydzy wyrządzając rolnikom wielkie szkody! - Szkody na użytkach zielonych wyrządzone przez te zwierzęta dotyczą terenu całego powiatu włoszczowskiego - alarmują rajcowie. - Dziki rzeczywiście są. Największy problem jest w obwodzie numer 118 (okolice Bebelna, Krzepina - na pograniczu gmin Włoszczowa i Secemin). To obwód łowiecki leśny zarządzany przez Koło Łowieckie Wiara Myśliwska. Stąd pochodzi najwięcej interwencji - informuje Cezary Nowak, kierownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska we włoszczowskim starostwie.

- Ostatnio populacja dzika w Polsce wzrosła. Wynika to z bazy żywieniowej. Zwiększyła się uprawa kukurydzy na polach. Jej ziarno ma w sobie dużo białka, jest wysokokalorycznym posiłkiem dla dzików. Poza tym użytki zielone są bardzo zapędraczone. Dziki grzebią w ziemi szukając robaków, które stanowią ich kolejne źródło pokarmu. Zwierzęta te mają obecnie bardzo dobre warunki do żerowania i rozmnażania się - dowiedzieliśmy się od członka Koła Łowieckiego Belina we Włoszczowie.

Adam Świtała z Knapówki gospodarzy na 60 hektarach pola. Kukurydzą obsadził 10 ha. W maju wybrał się na pole. - Ja się patrzę, a moją kukurydzę dziki powybierały - mówi gospodarz. - Półtora hektara pola było do ponownego zasiewu. Straty liczę gdzieś na tysiąc złotych. Zgłosiłem to do koła łowieckiego w Krzepinie. Obiecali, że coś zwrócą, ale do dzisiaj jest cicho. Do tej pory źle nie było z płaceniem. Koło wypłacało odszkodowania - twierdzi Adam Świtała.

Problemy z dzikami w Knapówce nie są nowością. Pojawiają się cyklicznie od kilku lat, jak tylko na polach pojawiła się w maju kukurydza. Jak sobie rolnicy radzą z tymi szkodnikami? - Panie, płoszyłem je petardami w nocy i nic nie dało. Substancje zapachowe też nie zdają egzaminu. Ostatnio znicze świecimy w polu, żeby je odstraszyć. Pierwszy dzień to pomaga, ale potem wracają. Słyszałem, że jeden gospodarz z sąsiedniej wsi to nawet radio na baterie zostawił na polu, żeby grało - opowiada pan Adam.

Podobny kłopot z dzikami mają Monika i Artur Fidera z Knapówki, drudzy po Adamie Świtale właściciele największego gospodarstwa we wsi (40 hektarów). Ich pole kukurydzy również liczy 10 ha. - Od początku maja jest problem z dzikami - twierdzi pani Monika. - Mąż przez dwa tygodnie z pola nie schodził. Pilnował w nocy. Strzelał z petard, bo dziki boją się huku. Myśliwi też pilnowali w swoich ambonach. Dali nam preparaty, żeby zastosować je na polu. Śmierdziały tak niesamowicie, że jak mąż je przywiózł z Krzepina, to potem do samochodu nie dało się wejść. Myśliwi opowiadali, że mają duży problem z dzikami, bo jest ich dużo - tłumaczy Monika Fidera.

Na każdym jej polu są jakieś straty wyrządzone przez dziki. Gospodyni czeka obecnie na odszkodowanie z koła łowieckiego. Szkody szacuje na około tysiąc złotych. - I to tylko w samym ziarnie, nie licząc naszej robocizny, zużytego paliwa, sprzętu - zastrzega. - Na początku mieliśmy problem z wronami, które wybierały posadzone ziarno. Gdy kukurydza zaczęła kiełkować - pojawiły się dziki. Kilka dni temu znowu tu były. Już czwarty raz zryły nam pole w tym roku. Robią to tak, że ustawiają się wzdłuż grządek i ryją w ziemi do samego końca. Co roku mamy taki sam problem. Jak tylko kukurydza wschodzi, a potem, jak trzeba zbierać kolby (sierpień-wrzesień). Bo za nimi też przepadają dziki. Dlatego co roku się spieszymy przy zbiorze, żeby straty były jak najmniejsze - opowiada Monika Fidera z Knapówki.

Niektórym rolnikom nie chce się dochodzić odszkodowań od kół łowieckich, bo twierdzą, że i tak dostaną niewiele i że cała gra nie jest warta świeczki. - Znam przypadek, gdzie za zgłoszoną szkodę Koło Łowieckie Belina z Włoszczowy zapłaciło rolnikowi 30 złotych. Koła powinny dokonywać odstrzały - mówi Władysław Malicki z Sułkowa, radny powiatowy, u którego dziki również wyrządziły szkody na użytkach zielonych (podchodząc pod same zabudowania), ale pan Władysław nie będzie ubiegał się o odszkodowanie. - Szkoda zachodu za takie pieniądze - twierdzi.
- Ja też nie zgłoszę szkody, bo to jest bez sensu, nie opłaca się - mówi Sylwester Ciszek z Sułkowa. - Jakieś trzy lata temu dostałem odszkodowanie za zniszczoną łąkę w wysokości 100 złotych. To była kropla w morzu. Jeśli chodzi o dziki, to nie da się z nimi rady. U mnie wyrządziły szkody w uprawie kukurydzy i zniszczyły częściowo łąki torfowe. Przez kilka dni pilnowałem w nocy pola. Kupiłem petardy. Jak strzeliłem, to uciekły. Nawet objeżdżałem pole ciągnikiem z włączonym radiem... - opowiada pan Sylwester o tym, jak odstraszał dziki ze swojego pola.

Zdaniem Cezarego Nowaka z Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego, analiza rocznych odstrzałów dzika nie wykazała wyraźnych różnic w porównaniu do ubiegłego roku, chociaż wydział występował do Nadleśnictw Włoszczowa i Koniecpol o zwiększenie planów odstrzałów tego zwierzęcia. - Rolnikom pozostaje tylko dochodzenie swoich roszczeń z tytułu wyrządzonych przez dziki szkód w kołach łowieckich, które dzierżawią dane obwody. Jak do tej pory, żadna gmina z naszego powiatu nie zgłosiła zażalenia na jakieś koło łowieckie w naszym Wydziale Rolnictwa - informuje kierownik Nowak.


Rafał Banaszek

 źródło: Echo

 

Zobacz także

233 lata temu uchwalono Konstytucję 3 maja

Dodane: 2024-05-02 08:46 - Komentarze  (2)  czytane (7937)

TAGI: Konstytucja, 3 maja, Święto Narodowe



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 13.58.121.131

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Solec-Zdrój: Dzień Dziecka

Wprawdzie już połowa czerwca, ale do miłych wydarzeń zawsze warto wracać. W piątek 1 czerwca przedszkolaki z Solca-Zdroju nie pozwoliły...