Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wojennej codzienności Żydów - Debata w 'Przystanku Historia'

Dodał: Marta Data: 2022-08-20 09:00:25 (czytane: 2957)

Polityka antyżydowska Niemców w Generalnym Gubernatorstwie, wywózki, prześladowania, codzienność w gettach. To tematy, które omówione zostały w piątek 19 sierpnia 2022 roku w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" podczas spotkania dyskusyjnego.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój



Przyświecało mu hasło „Losy kieleckich Żydów w czasie II wojny światowej”. Odbyło się ono w ramach obchodów 80. rocznicy niemieckiej Aktion Reinhardt.

Zobacz

Spotkanie poświęcone było przede wszystkim likwidacji kieleckiego getta, ale też warunkom, które panowały w Generalnym Gubernatorstwie podczas II wojny światowej. Wykład wprowadzający na ten temat wygłosił dr Tomasz Domański z Referatu Badań Historycznych w Delegaturze IPN w Kielcach oraz koordynator Centralnego Projektu Badawczego IPN „Dzieje Żydów w Polsce i stosunki polsko-żydowskie w latach 1917-1990”. Zwracał uwagę na dyskryminację ekonomiczną i własnościową, stygmatyzację Żydów czy nakładanie na nich wielu ograniczeń.

Zobacz

- Wszystkie te działania prowadzone przez niemieckie władze okupacyjne wyraźnie miały na celu segregację i alienację Żydów w społeczeństwie. Były wzmacniane ogromną akcją propagandową, trwającą praktycznie przez cały okres okupacji. Mam tutaj na myśli filmy, wystawy, plakaty, prasę „gadzinową”. Na plakatach pisano „Żydzi – wszy”. Te plakaty rozklejano nie tylko w miastach, ale także na wsiach. Każdy sołtys musiał podpisać dokument, że taki plakat wywiesił – opowiadał doktor Tomasz Domański.

Zobacz

Główna część rozmowy dotyczyła likwidacji getta w Kielcach, przeprowadzonej przez Niemców w ramach Aktion Reinhardt 20, 22 i 24 sierpnia 1942 r. Większość Żydów została wywieziona w bydlęcych wagonach do obozu zagłady w Treblince i tam zginęła. Część zamordowano bezpośrednio na miejscu w trakcie brutalnych akcji wysiedleńczych, a pozostałych umieszczono w obozach pracy przymusowej. Losy ludności żydowskiej Kielc ukazane zostały na tle wydarzeń w okupowanej Polsce.

- Łącznie z terenów województwa kieleckiego wchodzących w skład dystryktu radomskiego, a więc bez terenów wcielonych do III Rzeszy, w czasie akcji deportacyjnych wywieziono na śmierć około 231 tysięcy Żydów, zaś zamordowano bezpośrednio na miejscu od przeszło 10 tysięcy do około 13 tysięcy – mówił doktor Tomasz Domański.

Zobacz

W dyskusji wziął udział dr Jacek A. Młynarczyk, autor książki „W cieniu Zagłady. Losy kieleckich Żydów w czasie II wojny światowej”, adiunkt na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W oparciu o wykonane przez siebie badania, opowiedział zgromadzonym o wojennych losach Żydów na Kielecczyźnie, warunkach życia w kieleckim getcie czy akcji jego likwidacji. Spotkanie poprowadził Rafał Dudkiewicz, na co dzień dziennikarz Polskiego Radia.

Zobacz

Spotkanie dyskusyjne zorganizowała Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

/IPN/

Reklama.

Tagi: IPN   Kielce    

Zobacz także

W piątek rok szkolny kończą maturzyści

Dodane: 2024-04-26 09:18 - Komentarze  (0)  czytane (722)

TAGI: matura, koniec roku szkolnego



Komentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.145.105.105

Akcja Reinhardt (2022-08-24 20:07:46)

nie byłaby możliwa bez udziału miejscowych krajowych policji, np. Granatowej Policji: polecam książkę prof. Uniwersytetu w Ottawie pt. Na Posterunku. Książka opisuje o udziale Granatowej Policji w zagładzie Żydów. Mordy, rabunki i łapówkarstwo.

Historyk (2022-08-21 16:45:20)

O kolaboracji Żydów z gestapo mówili?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

81 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Było ono największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej,...